Žalobu na neplatnost smlouvy podalo město. U Okresního soudu v Šumperku před rokem uspělo, krajský soud ale tento rozsudek zrušil a žalobu zamítl. Město musí podle rozsudku také uhradit náklady soudního řízení. Ty budou vyčísleny dodatečně.

Proti rozhodnutí krajského soudu je možné podat už jen dovolání k Nejvyššímu soudu. Město tak učiní. „Určitě dovolání podáme," potvrdil krátce po vynesení rozsudku starosta Zábřeha František John (KDU-ČSL).

Zástupci Wanemi byli s rozsudkem spokojeni. „Rozhodnutí soudu vítáme, i když jsme samozřejmě předpokládali, že se město dovolá. Pořád deklarujeme, že stále máme zájem v Zábřehu náš projekt realizovat," řekl místopředseda představenstva společnosti Marek Štencl.

Smlouva na prodej pozemků byla uzavřena v roce 2010 za velmi zamotaných okolností. Podle usnesení zastupitelstva měla firma za pozemky zaplatit do 30. září 2010. Wanemi tak ale učinila s jednodenním zpožděním. Právě kvůli tomu Okresní soud v Šumperku smlouvu loni označil za neplatnou.

Právní zástupce firmy Tomáš Maršál u krajského soudu pronesl, že firma se nezavázala zaplatit do tohoto data a termín měl vázat jen tehdejšího starostu města Zdeňka Koláře (ODS), který byl odpůrcem stavby, aby nezdržoval její podepsání.

Soud mu dal za pravdu. „Smyslem toho, proč bylo toto datum ve smlouvě uvedeno, nebylo, že poté už nebude moci být uzavřena, ale naopak to, že starosta má její podpis uspíšit," konstatoval v odůvodnění rozsudku pověřený člen soudního senátu Jaromír Synek.

Smlouvu nakonec podepsal tehdejší místostarosta Lubomír Sommer, a to až po komunálních volbách 9. listopadu 2010. Učinil tak až den před ustavujícím jednáním nového zastupitelstva, kde už měli odpůrci Wanemi většinu, a to v době, kdy starosta Kolář nebyl přítomen na úřadě.

Ani to ale není podle soudu důvodem neplatnosti. „Místostarosta Sommer mohl zastupovat v této věci starostu, když tak dělal i v jiných případech a měl podpisové právo," uvedl Jaromír Synek.

Město neuspělo ani s argumentem, že smlouva je v rozporu se zákonem o obcích kvůli podstatně nižší kupní ceně, než je cena obvyklá. Podle znaleckého odhadu byla cena metru čtverečního dvě stě korun, Wanemi ale měla kupovat pozemky asi o třetinu levněji. Rozdíl činil v součtu více než šest milionů korun. „Soud došel k názoru, že v tomto případě nedošlo k neodůvodněné odchylce od tržní ceny," sdělil v odůvodnění soudce.

Ve druhé části žaloby, která se týkala prodeje pozemky na zelenou clonu oddělující továrnu od obytné čtvrti, krajský soud potvrdil původní rozhodnutí Okresního soudu v Šumperku, který ji označil za platnou.