Odvolací senát v úterý jejich vinu v plném rozsahu potvrdil, rozhodl však o upuštění od potrestání. Podle předsedy senátu již samotné projednání před soudem a zejména propuštění od policie byly dostatečným trestem. Expolicisté se navíc k podvodu při zkouškách přiznali.

Zkoušky

Kunčar, který v té době zastával post vedoucího Územního odboru vnější služby Policie České republiky v Šumperku, porušil zákon tím, že na Ostravské univerzitě skládal zkoušky z angličtiny za svého podřízeného a kamaráda Jehurnova. Ten na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity studoval třetím rokem obor Sociální pedagogika, prevence a resocializace. Poté, co podvod vyšel najevo, byli oba bez náhrad propuštěni od policie.

Kariéra

Kunčar měl přitom před sebou velmi slibnou kariéru. Ve svých čtyřiatřiceti letech získal hodnost plukovníka. Jeho velení podléhali všichni uniformovaní policisté v regionu. Vystudoval dvě vysoké školy, ovládal cizí jazyky a patřil k nejvzdělanějším policistům, a to nejen v kraji.

Lítost

Samotní expolicisté se u soudu k podvodu přiznali. „Svého činu lituji. Věděl jsem, že kamarád neovládá anglický jazyk a není schopen se jej naučit. Činil jsem tak ve snaze nezištně pomoci,“ uvedl před soudem Kunčar. Také Jehurnov vyjádřil svou lítost a zástupcům univerzity se omluvil. „Byli jsme nejlepší kamarádi. Moc lidí to nedokáže pochopit, ale bylo to z kamarádství,“ prohlásil Jehurnov. Podle jejich mínění se nezachovali správně, svým jednáním však neporušili zákon.

Dva verdikty

Okresní soud se jejich případem zabýval již jednou. V září loňského roku dal oběma policistům zapravdu a obžaloby je zprostil. Jak tehdy konstatovala samosoudkyně, ochránci zákona sice nejednali eticky, nešlo však o trestný čin.

S tím ale nesouhlasil státní zástupce Alois Dlouhý, který se odvolal ke krajskému soudu. Ten původní verdikt zrušil a nařídil nové jednání. V něm již byli oba policisté uznáni vinnými z poškození cizích práv. Soud jim vyměřil půlroční podmíněné tresty. „Jsem spokojen,“ řekl tehdy Dlouhý, který ve své závěrečné řeči poukázal na spojitost se známou kauzou plzeňské právnické fakulty.

Dlouhý zdůraznil, že chování policistů ze Šumperska vážně poškodilo dobrou pověst Ostravské univerzity. Proti novému rozsudku se Kunčar a Jehurnov odvolali ke Krajskému soudu v Ostravě, který v úterý vynesl definitivní verdikt. Potvrdil rozhodnutí o vině, upustil však od potrestání.

Související: Soud bývalé policisty potrestal půlroční podmínkou