Překvapivý obrat nastal loni v létě, kdy se policistům údajný pachatel po šestnácti letech přišel přiznat. Z policejního oddělení putoval rovnou do vazby. Hlavní líčení začne ve čtvrtek 7. února a naplánováno je i na pátek.

„Obžalovaný chytil I. Č. zezadu kolem ramen, kolem krku jí omotal pásek od svetru, značnou intenzitou ji jeho pomocí přiškrtil, povalil ji na zem na břicho, svázal jí ruce a nohy za zády, zalepil jí celou obličejovou část hlavy několika pruhy leukoplasti. Nakonec jí nadzvedl hlavu a kuchyňským nožem ji zasadil hlubokou řeznou ránu na přední straně krku o délce dvaadvacet centimetrů," citoval z obžaloby mluvčí olomouckého krajského soudu Michal Renda.

Podle spisu byla rána vedena s velkou intenzitou, proťala totiž hrtan, jazylku, a všechny tepny a žíly.

Tehdy jednačtyřicetiletá Irena Čížková učila angličtinu na Střední průmyslové škole ekonomické v Mohelnici, byla svobodná a bezdětná. Když do školy 28. listopadu 1996 nedorazila, ředitel školy zalarmoval policisty. Ti jí našli mrtvou v jejím bytě v panelovém domě v ulici Příkopy. Většina věcí byla zpřeházena, ale například na lednici zůstaly zlaté šperky zavražděné. Údajně ale zmizel cestovní pas.

Z obžalovacího spisu dále vyplývá, že si Radek Chytil, kterému v té době bylo kolem dvaceti let, otevřel dveře klíčem. Soud pravděpodobně také vnese jasno, proč se Radek Chytil přiznat po tak dlouhé době a jaké byly vlastně motivy jeho činu.

Čtěte také: Vrah profesorky z Mohelnice dopaden! Po 16 letech se sám udal