Podle státní zástupkyně k vraždě došlo letos v lednu mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní, kdy měl devatenáctiletý Vít B. s rozběhem kopnout do hlavy o čtyři roky staršího podnapilého muže sedícího na lavičce

„Jediným kopem do hlavy mu způsobil otevřenou zlomeninu krční páteře s úplným přetětím krční míchy, poškozený na místě zemřel. Mladík se předtím rozhlédl, ujistil se, že v okolí nejsou žádní svědci a pak zaútočil na bezvládného podnapilého muže spícího na lavičce před panelovým domem v Libině," popsala okolnosti vraždy státní zástupkyně s tím, že mezi muži krátce předtím došlo k potyčce.

Kombinoval rum s xanaxem

Obžalovaný popisoval, že ten večer s kamarádem popíjel v parku rum a pak si od něj vzal lék Xanax.

„Chtěl jsem vědět, co to se mnou udělá. Potom jsme koupili další rum a v pití pokračovali. Od té doby si už moc nepamatuji. Vím o nějaké potyčce, ale neznám okolnosti. Vnímat jsem začal až na policii, kde mi řekli, že jsem usmrtil člověka," vzpomněl na osudnou noc Vít B.

Určitě jsem ho zabít nechtěl, je mi to líto, řekl obžalovaný

Poškozeného muže podle svých slov znal jen od vidění, konflikty s ním neměl.

„Určitě jsem ho zabít nechtěl, je mi to líto. Ten prášek jsem si tehdy jen tak, z vlastní hlouposti. Věděl jsem, že alkohol v kombinaci s léky nedělá dobrotu. Lituji toho, co se stalo, nejsem ale žádný násilník," hájil se obžalovaný.

Rvačku, která skončila tragédií, tehdy z okna po celou dobu na vzdálenost pouhých několika metrů sledovala jedna z obyvatelek panelového domu. Popisovala, že se místní opakovaně pokoušeli oba muže od sebe odtrhnout.

Nikdy jsem tak intenzivní kop neviděla, popsala svědkyně

„Rvali se ale dál a sprostě po sobě křičeli. Pak toho nechali, všichni odešli a na lavičce zůstal jen poškozený. Po chvíli se ale obžalovaný vrátil. Zastavil se, rozhlížel se okolo sebe a najednou spícího sedícího muže s rozběhem silně kopl do hlavy. Nikdy jsem tak intenzivní kop neviděla," vzpomněla svědkyně s tím, že pachatel z místa utekl. Až později ho místní ke zraněnému přivedli a vytýkali mu, co provedl.

„On ale křičel, že tam vůbec nebyl a že to neudělal. Byl sice opilý, ale rozhodně věděl, co se kolem něj děje," dodala asi čtyřicetiletá žena.

Další svědci se shodovali v tom, že se konflikt mezi muži táhl celý večer. Nejdřív se prý pohádali v hospodě, pak se znovu několikrát poprali na různých místech venku. Nikdo ale nedokázal říci proč.

Soudní znalec potvrdil, že poškozený utrpěl velmi vážná zranění.

„Útok do levé části hlavy byl vedený velkou intenzitou. Při kopu došlo k prudkém záklonu hlavy a k roztržení krční míchy. Během několika desítek vteřin dochází k bezvědomí, silnému otoku mozku a ke smrti," popsal lékař.

Podle psychiatra obžalovaný netrpí žádnou duševní chorobou.

„Věděl, že alkohol s léky kombinovat nesmí. Na druhou stranu ale svědci uváděli, že nebyl dezorientován natolik, aby netušil, co se s ním děje," uvedl lékař. Připustil, že uvedený lék (pozn. používaný zejména k potlačení úzkostných stavů) mohl v kombinaci s alkoholem částečně a krátkodobě ovlivnit paměť obžalovaného.

Psycholog Víta B. popsal jako muže s vyšším průměrným intelektem a potvrdil, že resocializace je u něj ještě možná.

Předseda senátu pak obžalovaného upozornil na to, že může dojít k překvalifikování jeho činu z vraždy takzvaně prosté na vraždu spáchanou s rozmyslem. V tom případě by pak Vítu B. místo 10 až 18 let vězení hrozil přísnější trest – až dvacet let za mřížemi. Rozsudek by měl padnout v pátek 10. října.