Město se na něj obrátí s dovoláním proti čtvrtečnímu verdiktu Krajského soudu v Olomouci, který zamítl jeho žalobu na neplatnost smlouvy. „Určitě podáme dovolání," potvrdil starosta Zábřeha František John (KDU-ČSL).

Ve sporu jde o platnost smlouvy na prodej asi sedmaosmdesáti tisíc metrů čtverečních pozemků v průmyslové zóně Leštinská. Podle usnesení zastupitelstva měla firma za pozemky zaplatit nejpozději 30. září 2010. Učinila tak ale s jednodenním zpožděním.

Tehdejší starosta Zdeněk Kolář (ODS) proto smlouvu odmítl podepsat. Učinil tak v době jeho nepřítomnosti bývalý místostarosta Lubomír Sommer (KDU-ČSL), a to až po komunálních volbách, den před ustavujícím zasedáním nového zastupitelstva, ve kterém už měli většinu odpůrci záměru.

Nové vedení města smlouvu napadlo u soudu. Zatímco Okresní soud v Šumperku kvůli jednodennímu zpoždění smlouvu prohlásil za neplatnou, krajský soud měl na věc jiný názor.

„Smyslem toho, proč bylo toto datum ve smlouvě uvedeno, nebylo, že poté už nebude moci být uzavřena, ale naopak to, že starosta má její podpis uspíšit," konstatoval v odůvodnění rozsudku pověřený člen soudního senátu Jaromír Synek.

Soudní spory zatím brání firmě Wanemi v další přípravě celého projektu. Podle původních předpokladů přitom chtěla začít stavět nejpozději v roce 2011.

„Stále deklarujeme, že chceme náš projekt v Zábřehu uskutečnit. Soudní spory nás ale brzdí časově a jsou také hodně nákladné, navíc musíme prodlužovat smluvní vztahy s našimi partnery. Přitom v dnešní době už mohla být papírna s energetickým zdrojem v provozu a lidé mohli mít práci," řekl místopředseda představenstva společnosti Wanemi Marek Štencl.

Firma chce dát práci asi třem stovkám lidí. Stavba má přijít přibližně na šest miliard korun. Peníze má poskytnout investor. Ten je podle Marka Štencla ochotný počkat do doby, než se celý spor vyřeší.

Společnost Wanemi připravuje svůj záměr už od roku 2006 a investovala do toho obrovské prostředky. Pokud by nemohla stavět, vymáhala by je zřejmě po městu. „Firmě Wanemi by tak vznikl nárok na náhradu škody, který se může vyšplhat do stovek milionů až miliardy," upozornil u krajského soudu právní zástupce firmy Tomáš Maršál.

Občané Zábřeha se v referendu, které se konalo v polovině ledna spolu s prvním kolem prezidentských voleb, vyslovili drtivou většinou pro to, aby město pozemky firmě neprodávalo.

Pokud by ale město se svým dovoláním u Nejvyššího soudu neuspělo, nemělo by referendum zřejmě žádný větší význam. Platila by totiž smlouva uzavřená už v roce 2010.

„Je chybou, že tehdejší zastupitelstvo nevyhlásilo referendum už v době, kdy se celý záměr připravoval. Výsledky referenda jsou ale jasné a město by teď v rámci možností mělo dělat vše pro to, aby k prodeji nedošlo," řekl starosta John.

Zábřeh už jednou u Nejvyššího soudu slavil úspěch, a to loni v listopadu ve sporu s podnikatelem Ivanem Vavříkem. V něm jde o dům v Postřelmovské ulici a o náhradu škod, které město podle Ivana Vavříka způsobilo, když se o dům, který mělo vydat v restituci, řádně nestaralo.

Spor trvá už sedm let. Okresní a krajský soud daly za pravdu Ivanu Vavříkovi a město mu dokonce loni muselo vyplatit 1,2 milionu korun. Podalo ale dovolání k Nejvyššímu soudu, který uznal námitku radnice, že Vavřík uplatnil nárok na náhradu škody pozdě a věc je tedy promlčená. Celou věc pak vrátil znovu k Okresnímu soudu v Šumperku.