Zjistil totiž, že v okrsku číslo 26, k němuž patří ulice Finská, Sládkova a část ulic Temenické a Pod Senovou, nedostal podle oficiálních výsledků ani jeden hlas kandidát KSČM František Mencner. Sám Jiří Patermann ho přitom volil a tvrdí, že stejně hlasoval i jeho rodinný příslušník. Mencner by tedy měl získat v okrsku nejméně dva hlasy.

Soud si od šumperské radnice vyžádal veškerou volební dokumentaci k prvnímu kolu včetně hlasovacích lístků a odevzdaných obálek.

„Po přezkoumání je zjevné, že komise zaměnila výsledky dvou kandidátů - Františka Mencnera a kandidáta Suverenity Jiřího Nováka. Pochybění lze přičíst selhání lidského faktoru, tedy nedostatku pečlivosti a zpětné kontroly okrskové komise," uvedl v usnesení předseda soudního senátu Vojtěch Šimíček.

U Jiřího Nováka komise zapsala 29 hlasů, zatímco ve skutečnosti nezískal žádný. Devětadvacet hlasů naopak ve skutečnosti získal František Mencner.

Soud závěrem konstatoval, že tato chyba výsledek voleb neovlivnila. Mencner skončil na třetím místě za sociálním demokratem Miloslavem Vlčkem a odstup mezi nimi činil více než tisíc hlasů. To znamená, že i kdyby se Mencnerovi 29 hlasů z chybného okrsku započítalo, do druhého kola by nepostoupil.

Soud porovnal také výsledky v ostatních devětadvaceti okrscích v Šumperku a konstatoval, že nikde už volební výsledek nevybočuje „z normálu". Jiří Novák dostával od nuly po pět hlasů, pro Mencner hlasovalo v průměru v průměru 36 voličů. Volby do Senátu vyhrál nakonec starosta Šumperka Zdeněk Brož kandidující za koalici lidovců a Nezávislé volby.