Ženu z Jesenicka loni v září kontaktoval neznámý pachatel, který jí nabídl investice do kryptoměn. Žena souhlasila a o měsíc později poslala první investici – tři tisíce eur.

„Během následujícího měsíce poškozená provedla ještě dalších šest bankovních transakcí, při kterých odeslala částky v hodnotách šest tisíc, tři tisíce nebo dva tisíce eur. To, že se jedná o podvod, žena zjistila až po Novém roce, kdy požadovala své investované peníze zpět,“ sdělila policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Internetový podvod. Ilustrační foto.
Důvěřivec z Jesenicka naletěl podvodníkům. Přišel o čtvrt milionu

Podvodník samozřejmě přestal okamžitě komunikovat. Žena tak za svou neopatrnost zaplatila v přepočtu 465 tisíc korun.

Podvodníkovi naletěl i 57letý muž ze Šumperska.

Minulý týden mu na jeho telefon poslal SMS se zprávou obsahující text ve znění: „Aktualizovat nyní zde…“, přičemž následoval internetový odkaz napodobující stránky jedné z českých bank.

Policie ČR - ilustrační foto.
Nový trik podvodníků. Soutěž o večeři přišla ženy ze Zábřežska draho

„Poškozený bohužel na odkaz klikl. Ten ho přesměroval na falešné stránky banky, kde navíc vyplnil své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Vzápětí ho telefonicky kontaktoval falešný bankéř. Sdělil mu, že má napadený účet, a proto musí jeho účet zablokovat,“ uvedla policejní mluvčí.

Ilustrační foto
Podvodník ze Šumperska obral lidi o dva a čtvrt milionu. Okradl i kněze

Pak už následoval klasický scénář: kolečko hovorů s několika údajnými pracovníky banky, se kterými poškozený provedl fiktivní blokaci svého účtu a platebních karet.

„Poškozený poté zjistil, že v této době z účtu odešlo celkem sedmnáct plateb v různých částkách. Celkem muž přišel o 102 tisíc korun,“ uzavřela policejní mluvčí.

Doporučení:

Pokud vám přijde SMS s odkazem, nikdy na něj neklikejte, přesměruje vás na podvrženou stránku. Informace si z SMS ověřte jiným způsobem.

V případě, že chcete své úspory investovat, nereagujte na inzeráty, především ty internetové, ani na telefonáty podvodných investorů. Vždy se obraťte na poradce, kterého dobře znáte, nebo vám ho doporučí vaše banka. Zdroj: Policie ČR