„Muže policisté zadrželi v baru na Pardubicku, v Pardubicích měl pronajatý třípokojový byt, kde drogy vyráběl. Při domovní prohlídce byly zajištěny varny, dvacet gramů pervitinu i finanční hotovost,“ uvedl šumperský kriminalista Petr Kolář.

Vařil i užíval

Muž, který si z výroby pervitinu udělal poměrně výnosnou živnost, je sám těžce závislým uživatelem, jak sdělil kriminalistům, drogu si nejrůznějšími způsoby aplikoval několikrát denně. Zbytek své produkce prodával dalším uživatelům, měsíčně si mohl přijít na desítky tisíc korun. Hlavní výrobní surovinu, lék Sudafet, ve velkém nakupoval v Polsku, pervitin, který vyráběl přibližně třikrát týdně, byl údajně slušné kvality. „Vařič“ tak neměl o odběratele nouzi.

Policisté přitom muže zatkli už loni v červenci, krátce poté, kdy v pronajatém bytě v ulici Pod Senovou při výrobě drog způsobil explozi a požár pak byt zcela zdevastoval. Při výbuchu se sice tehdy nikdo nezranil, ale hasiči museli evakuovat desítky nájemníků, konečná bilance škod byla v řádu statisíců korun.

Zařízení na výrobu drog, které používal devětadvacetiletý narkoman ze Šumperka

Skrýval se, kde mohl

„Již loni jsme podali u pachatele návrh na uvalení vazby a to i vzhledem k jeho trestní minulosti, za přečiny v oblasti toxikomanie byl již souzen, jednalo se o známou firmu. Státní zástupce ale náš návrh neakceptoval a pachatel, který zůstal na svobodě, se začal skrývat. Velmi často měnil místa pobytu, střídal penziony, hotely, pronajaté byty i ubytovny a to nejen v Olomouckém kraji. Často také používal cizí doklady, práci nám komplikovalo také jiné nastavení pravidel spolupráce police s mobilními operátory,“ dodal Petr Kolář.

Muž si nyní na soud počká ve vazební věznici, za nedovolenou výrobu a distribuci drog mu hrozí vězení v rozmezí od dvou do deseti let.

V letošním roce šumperští policisté vyšetřovali šestnáct případů na úseku toxikománie, podařilo se jim zlikvidovat 14 varen pervitinu, který je v našem regionu vedle marihuany nejpopulárnější drogou.

Výbuch Pod Senovou zahalen tajemstvím