„Radnice nechala zpracovat technický posudek, z kterého vyplývá, že zbraně městské policie jsou již v nevyhovujícím stavu, některé jsou téměř nefunkční, při střelbě například vypadává zásobník. Proto se příští rok nakoupí zbraně nové," uvedl šumperský místostarosta Petr Suchomel.

Aktivní výkon služby ve městě zajišťuje  čtyřiadvacet strážníků, kteří podobně jako policisté a hasiči střídají ve dvanáctihodinových směnách. Při optimálním personálním stavu jsou ve dne i v noci ve městě dvě hlídky a jeden strážník na služebně hlídá monitorovací systém. Roční rozpočet městské policie, kde celkově pracuje sedmadvacet lidí, činí 13 milionů 840 korun.

„Městské policii pro příští rok radnice přidělila stejné peníze, jaké má letos, ale počítá s úsporami, takže z nich zbraně zaplatí. Především nižší budou náklady na odchycené psy, za které se nově platí paušální částka, sníží se také náklady na provoz," vysvětlil místostarosta Suchomel.

Strážníci absolvují pravidelné střelby, při výkonu služby ovšem zbraň hned tak netasí. „Strážníci jsou oprávnění zbraň použít v případě nutné obrany, krajní nouze a při pronásledování pachatele, trestné činnosti, kterého není možné zastavit jiným způsobem. Při zásahu u pachatele strážníci zatím zbraň nepoužili, ale před několika lety musela hlídka zastřelit agresivního psa," sdělil ředitel šumperské městské policie Zdeněk Dočekal. Zmíněný incident se stal ve Smetanových sadech, kde psa většího plemene venčil opilý muž. Zvíře ale začalo útočit na kolemjdoucí dvojici a majitel nebyl schopný rozzuřeného psa zvládnout  Psa museli strážníci usmrtit.

Pro městské strážníky platí stejná pravidla jako pro policisty. Při každém použití zbraně musí bezprostředně informovat nadřízeného a sepsat úřední záznam. Ten je pak hodnocen, zda byla zbraň užita oprávněně.

Šumperská městská policie existuje od roku 1992, stejnou ozbrojenou složku mají také radnice v Zábřeze i Jeseníku. V Mohelnici městská policie nepůsobí, tamní radnici se její provoz zdál příliš nákladný.