Soudkyně jesenického soudu Ivana Ondryášová musela jednání odročit na neurčito. Důvodem byla nepřítomnost jedné svědkyně.

Úřednice Irena Dohnalová z přestupkového oddělení jesenické radnice se k soudu kvůli pracovní neschopnosti opět nedostavila. Pro ženu, které lékař povolil vycházky, poslala soudkyně auto.

„Paní Dohnalová vzkázala, že se na výpověď necítí a ani přes velkorysost soudu, který jí nabídl odvoz, nepřijede,“ informovala soudkyně Ondryášová.

Město ale trvá na její výpovědi, přestože u soudu už vypovídala řada bývalých podřízených odvolané vedoucí, kteří Raidovou obvinili mimo jiné ze sexuálního obtěžování a šikany.

„Pro nás je to klíčový svědek. Víc se vyjadřovat nebudu,“ uvedl obhájce města František Drlík.

Soudkyně Ondryášová je po zjištění zdravotního stavu svědkyně připravená provést výslech úřednice doma, aby případ mohla uzavřít. Právník města si vyžádal i svědectví starosty Petra Procházky (ODS).

Hlavní roli při včerejším jednání měla Helena Raidová. Od jejího propuštění z úřadu uběhl už rok. Žena během čtyřhodinové výpovědi vyvracela svědectví svých bývalých podřízených i důvody, proč dostala výpověď.

Svůj odchod vidí Raidová jako cíleně vykonstruovaný.

„Okamžité zrušení pracovního poměru je jedna veliká a hanebná lež. Tajemnice města mi svým rozhodnutím ve vteřině zničila život, i když neměla žádnou argumentaci. Aby mi město mohlo dát padáka, označilo mě za vyděrače a zloděje,“ reagovala Raidová na obvinění, že z pokladny na oddělení občanských průkazů zpronevěřila šestnáct tisíc korun.

Peníze se ještě v den kontroly objevily. „Žádná zpronevěra se nestala. Došlo k porušení interních směrnic jednou pracovnicí, která měla hmotnou zodpovědnost,“ řekla Raidová.

Právě manipulace s penězi odstartovala šetření, kvůli kterému Raidová čelí v jiném procesu obvinění z trestného činu krádeže a útisku.

Podle Hany Kolářové, která zodpovídala za pokladnu a měla odvádět částky nad pět tisíc korun finančnímu odboru, si šéfová podle potřeby brala z kasy tisíce.

Raidová popřela, že by si brala peníze nebo si půjčovala od podřízených.

„Můj plat byl slušný a mé poměry nebyly nikdy tak bídné, abych musela plenit pokladny svých podřízených a už vůbec ne, abych kohokoliv žádala o půjčku,“ prohlásila Raidová.

Odvolaná šéfka odboru před soudem zdůraznila, že od svých podřízených chtěla, aby odváděli dobrou práci, za kterou dostávali odměny. Jako první na úřadě vymohla, aby úředníci dostávali kompenzaci k platu v případě, že pracují za svého nemocného kolegu.

„Já jsem byla patnáct měsíců pověřená řízením odboru, přitom jsem celý rok byla zařazená v platové třídě referentky s příplatkem 1210 korun za vedení. Až poslední tři měsíce jsem byla přeřazená z osmé do desáté třídy. Zaměstnavatel mé právo nerespektoval, ale naopak mě obviňuje z porušování práv,“ uvedla u soudu Raidová.

Za jednoho z hlavních viníků svého vyhazovu označila Raidová svého zástupce Petra Trnovce, který měl podle ní usilovat o její post. Po jejím odvolání chvíli odboru vládl, ale následné výběrové řízení nevyhrál.

Štvanici na Raidovou měl podle jejích slov zahájit už v listopadu 2008, kdy založil na internetu stránky O té naší patálii.

„Když se kolem mě rozpoutalo běsnění, umístil tam v březnu moje soukromé fotky a fotografie mých přítelkyň, které ukradl z mého počítače a přidal k nim vulgární popisky. Už jsme na něj podaly trestní oznámení. Spis je vedený u státního zastupitelství,“ řekla Raidová.

Vyjádření Petra Trnovce se získat nepodařilo. Při pokusech o spojení měl vypnutý telefon.