Po předchozí hádce o pět tisíc korun jí ve společně obývaném bytě způsobil kuchyňským nožem třináct bodnořezných ran do hrudníku, žena na místě zemřela. Čížkovi původně hrozilo za vraždu spáchanou s rozmyslem až dvacet let vězení. Čtrnáctiletý trest přijal a stejně jako státní zástupce se vzdal práva na odvolání.

U soudu v úterý vypovídal znalec z oboru soudní lékařství. Ten potvrdil, že Jaroslav Čížek způsobil své manželce Věře tak závažná poranění, že ani okamžitě přivolaná záchranná služba by ji nedokázala zachránit.

„Do hrudníku jí nožem s 16 centimetrů dlouhou čepelí zasadil 13 bodnořezných ran, sedm z nich proniklo hluboko do dutiny hrudní. Každá z těchto sedmi ran mohla být sama o sobě příčinou smrti. Žena utrpěla závažná poranění plic a srdce, v dutině hrudní měla přes dva litry krve. Měla také řezná a bodná zranění na rukou a nohou, protože se útoku snažila bránit. Útok byl intenzívní a vedený značnou silou,“ řekl znalec.

Tolikrát jsem nebodl, hájí se vrah

Obžalovaný Jaroslav Čížek se u soudu se znalcem dokonce hádal o to, kolik ran své ženě zasadil. „Do hrudníku jsem jí udělal jen čtyři hluboké rány, ne sedm jak tvrdíte,“ vytýkal znalci Čížek. Po celou dobu u soudu neprojevil žádnou lítost z toho, že svou ženu zabil a připravil tím syna a dceru o matku. Naopak i při závěrečné řeči se snažil na své manželce najít jen záporné vlastnosti. „Moje žena čtrnáct let nechodila do zaměstnání, protože pro ni u nás žádná vhodná práce nebyla. Nechtěla mi ze společných sociálních dávek dát 800 korun na brýle. Není pravda, že jsem chtěl pět tisíc. To, co jsem udělal, jsem holt udělal a musím za to zaplatit,“ litoval se Čížek.

Jeho syn však u soudu v prosinci potvrdil, že otec si ze společných sociálních dávek bral každý měsíc pět tisíc korun pro svou vlastní potřebu. Jeho žena potom neměla dost peněz na placení nájmu a energií a rodině chyběly peníze na jídlo. Totéž dříve vypověděla i švagrová oběti. Čížkovi dlužili desetitisíce korun na nájmu, často měli kvůli dluhům vypnutou elektřinu. Peníze si půjčovali také prostřednictvím nevýhodných spotřebitelských úvěrů. Kvůli špatné ekonomické situaci byly u nich hádky na denním pořádku.

Státní zástupce Lev Novák pro Čížka požadoval za vraždu spáchanou s rozmyslem trest 13 až 14 let vězení. Soud se k jeho názoru přiklonil a potrestal ho 14 lety vězení ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Mířil cíleně na srdce

„Po hádce odešel z ložnice do kuchyně, vrátil se zpět s nožem a beze slova ženu napadl. Cíleně mířil na srdce, měl úmysl jí způsobit smrt. Později se sice doznal a s policií spolupracoval, soud však postrádá projevenou lítost. Nikdy neřekl, že se to nemělo stát, že toho lituje. Ztotožnili jsme se s názorem státního zástupce, že se jedná o vraždu spáchanou s rozmyslem. Uložili jsme trest v dolní třetině sazby, která je od 12 do 20 let vězení,“ uvedl soudce Eduard Ondráček.

Státní zástupce Lev Novák i Jaroslav Čížek se u soudu vzdali práva na odvolání. To, že Jaroslav Čížek netrpí pocitem viny, v minulosti potvrdili i soudní znalci z oboru psychiatrie a psychologie. „Necítí zodpovědnost za spáchaný trestný čin, vinu dává své ženě. I z toho, že dlouhodobě žil v nedostatku vinil manželku. Resocializace je u něj velice problematická. Obžalovaný nevidí důvod, proč by měl na sobě začít pracovat a žít jinak,“ potvrdila u soudu znalkyně.

Šestapadesátiletý Jaroslav Čížek napadl 28. dubna 2011 svou manželku krátce před osmou hodinou ráno v ložnici společně obývaného bytu v Jeseníku. Předtím po ní požadoval pět tisíc korun ze společných sociálních dávek. Když mu nevyhověla, odešel do kuchyně pro nůž. Vrátil se do ložnice, beze slova ji napadl a opakovaně ji bodal do hrudníku. Způsobil jí 13 bodnořezných ran a řezná poranění obou rukou a nohou. Žena na místě zemřela na zástavu srdce a zakrvácení dutiny hrudní.