Obviněnou právnickou osobou je společnost z Jeseníku zabývající se vedením účetnictví a daňové evidence. Policisté obvinili také jejího jednačtyřicetiletého jednatele.

„Obviněné osoby měly v letech 2014 až 2020 zneužít svěřeného dispozičního práva k bankovním účtům několika příspěvkových organizací z Jesenicka a bez vědomí a souhlasu klientů provádět neoprávněné příkazy k převodu finančních prostředků. Ty si přisvojily a použily pro svou potřebu nebo jiným způsobem,“ popsala policejní mluvčí Marie Šafářová.

Vlak se v Bohdíkově srazil s osobním autem. Řidič vyvázl bez zranění. 23. 11. 2021
Vlak v Bohdíkově shrnul citroen, jeho řidič vyvázl bez zranění

Škoda, která dotčeným příspěvkovým organizacím vznikla, byla vyčíslena na částku přesahující dva a půl milionu korun. Poškozenými v této kauze však nejsou jen příspěvkové organizace, ale i jejich zřizovatelé.

Policie potvrdila, že se případ týká již dříve medializované kauzy vyvádění peněz z účtů základních škol v několika menších obcích na Jesenicku.

Mezi poškozené patří základní škola v Písečné.

„V našem případě se jedná v porovnání s ostatními školami o zanedbatelnou částku. Paní ředitelka si to naštěstí hlídala trochu lépe,“ řekl starosta Písečné Jan Konečný.

Zdeňka Dvořáková Kocourková při své výtvarné práci.
Krajskou radní soudí za malování večerníčkových postaviček

Hůře dopadla škola ve Vápenné, z jejíhož účtu externí účetní mezi lety 2013 a 2018 postupně neoprávněně odčerpal přes čtyři sta tisíc korun.

„V minulé době zpracovával účetnictví pro školu a k tomu měl dispoziční právo k účtu, zadával příkazy. Škola neměla v zaměstnaneckém poměru svou účetní, všechno se řešilo dodavatelsky. Dnes máme asistentku a účetní, která ani nemá přístup k účtu, že by mohla převádět peníze,“ řekl starosta Vápenné Leoš Hannig.

Peníze, které účetní zpronevěřil, škole dosud nevrátil.

„Na účet nepřišlo nic. Já se s ním spojil, protože část účetnictví byla v jeho kanceláři. Slíbil mi, že mi to předá, ale nic předáno nebylo,“ konstatoval starosta Hannig.

Ilustrační foto
Agresor v Jeseníku mlátil kolemjdoucí, napadl i ženu a zranil policistu
Ilustrační foto
Agresor v Jeseníku mlátil kolemjdoucí, napadl i ženu a zranil policistu

Podle informací Deníku se neoprávněně odčerpané částky u jednotlivých škol velmi liší: od desítek tisíc korun až po více než milion.

Externí účetní měl opakovaně neoprávněně vyvádět z účtů škol poměrně nízké částky v řádu tisíců korun ve výši, která odpovídala běžné odměně za jeho práci.

V případě odsouzení hrozí jednateli firmy dvou až osmileté vězení.