Obviněnou právnickou osobou je společnost z Jeseníku zabývající se vedením účetnictví a daňové evidence. Policisté obvinili také jejího jednačtyřicetiletého jednatele.

„Obviněné osoby měly v letech 2014 až 2020 zneužít svěřeného dispozičního práva k bankovním účtům několika příspěvkových organizací z Jesenicka a bez vědomí a souhlasu klientů provádět neoprávněné příkazy k převodu finančních prostředků. Ty si přisvojily a použily pro svou potřebu nebo jiným způsobem,“ popsala policejní mluvčí Marie Šafářová.

Škoda, která dotčeným příspěvkovým organizacím vznikla, byla vyčíslena na částku přesahující dva a půl milionu korun. Poškozenými v této kauze však nejsou jen příspěvkové organizace, ale i jejich zřizovatelé.

Policie potvrdila, že se případ týká již dříve medializované kauzy vyvádění peněz z účtů základních škol v několika menších obcích na Jesenicku.

Mezi poškozené patří základní škola v Písečné.

„V našem případě se jedná v porovnání s ostatními školami o zanedbatelnou částku. Paní ředitelka si to naštěstí hlídala trochu lépe,“ řekl starosta Písečné Jan Konečný.

Hůře dopadla škola ve Vápenné, z jejíhož účtu externí účetní mezi lety 2013 a 2018 postupně neoprávněně odčerpal přes čtyři sta tisíc korun.

„V minulé době zpracovával účetnictví pro školu a k tomu měl dispoziční právo k účtu, zadával příkazy. Škola neměla v zaměstnaneckém poměru svou účetní, všechno se řešilo dodavatelsky. Dnes máme asistentku a účetní, která ani nemá přístup k účtu, že by mohla převádět peníze,“ řekl starosta Vápenné Leoš Hannig.

Peníze, které účetní zpronevěřil, škole dosud nevrátil.

„Na účet nepřišlo nic. Já se s ním spojil, protože část účetnictví byla v jeho kanceláři. Slíbil mi, že mi to předá, ale nic předáno nebylo,“ konstatoval starosta Hannig.

Podle informací Deníku se neoprávněně odčerpané částky u jednotlivých škol velmi liší: od desítek tisíc korun až po více než milion.

Externí účetní měl opakovaně neoprávněně vyvádět z účtů škol poměrně nízké částky v řádu tisíců korun ve výši, která odpovídala běžné odměně za jeho práci.

V případě odsouzení hrozí jednateli firmy dvou až osmileté vězení.