Na cestách byl drak pouhé čtyři dny a domů se vrátil opravdu nečekaně. Na stavebním kolečku ho přivezl ve středu 7. července ve čtvrt na jedenáct večer pravděpodobně sám pachatel.

Kolečko s drakem, bohužel ale poškozeným, postavil za obecní úřad a zmizel. Přes pozdní večerní hodinu jeho manévr neunikl pozornosti. Viděl ho soused, který bydlí blízko radnice.

„Soused mi v noci volal, že po silnici směrem od Klášterce někdo vezl na kolečku něco podezřelého, přikrytého papírem. Nedalo mu to, sedl na kolo a jel se podívat. Na dálku ještě spatřil, jak neznámý zahýbá za úřad. Než soused dojel blíž, ten muž už odcházel. Byl mladý, vyšší postavy a na sobě měl mikinu s kapucí, takže v přítmí nebyl k poznání,“ popsal včera kuriózní návrat draka starosta Olšan Josef Dokoupil (nez.).

Po telefonátu souseda sedl do auta a okamžitě jel k úřadu. Draka společně uklidili do chodby a prohlédli škody.

Má nalomené ucho a polámanou tlapku

Téměř dvoumetrová plastika je rozlomená na dvě poloviny, drak má taky nalomené ucho a uraženou tlapku. Tu pachatel zodpovědně přivezl. Předtím se ji zřejmě pokoušel přilepit a bez úspěchu také zkoušel přitlouct obě poloviny plastiky k sobě.

Starosta doufá, že autor sochy, řezbář Pavel Steiner z Hrabenova, bude při opravě úspěšnější a že se draka přece jen podaří nainstalovat do školy či školky, jak bylo v plánu. Nad manévry zloděje ovšem starosta kroutí hlavou.

„Na krádež museli být dva, protože jeden by sochu neunesl. Zřejmě ji hodili před plot hřiště a při tom ji rozlomili. Proč se ale zloděj rozhodl svůj zničený úlovek vrátit a nezatopil s ním v kamnech? Že by se v něm hnulo svědomí, protože ukradl něco dětem a všude se o tom mluvilo? To už se asi nikdy nedozvíme,“ uzavřel starosta Josef Dokoupil.

Jedinou indicií směřující k pachateli, je staré stavební kolečko a místo bydliště. Dál než z Olšan či Klášterce by s dračím nákladem asi nikdo nedošel.