Na Jesenicku, kde jsou výchovné ústavy ve Vidnavě a Žulové, měli policisté případů více než tři stovky.

Podle policistů by se měla především změnit legislativa, protože vychovatelé prakticky nemají žádné prostředky, jak chovancům zabránit nejen v útěku, ale i páchání jiné trestné činnosti.

„Nejčastěji se jedná o útěky z výchovného ústavu v Šumperku Na Vyhlídce, kde také například policie řešila demolici zařízení, útoky na vychovatele i založení požáru. Pokud nenastoupí represe, situace se nezlepší. Je to zcela neřešený problém,“ uvedl ředitel šumperské policie Milan Pospíšek.

V ústavech se děti ocitají na základě soudního rozhodnutí, na svobodu se ovšem mohou dostat velmi snadno. Pokud totiž teenageři nemají kázeňské přestupky, na vycházku je vychovatelé pustit musí. A když se z ní nevrátí, sankce nejsou rozhodně drastické. Tak to totiž přesně stanoví zákon. Útěkáři tak může být například sníženo rovněž zákonem stanovené kapesné 300 korun měsíčně o třetinu, nebo mu třeba může být odepřena účast na výletě či sportovní akci pořádané ústavem.

„Novela zákona se sice připravuje, ale podle mých informací bude možnost sankcí, které mohou vychovatelé problémovým klientům uložit, ještě více okleštěna. My se musíme striktně zákona držet, kontroly jsou velmi časté,“ vysvětlil ředitel výchovného ústavu a dětské domova Na Vyhlídce Jiří Klaška.

Snad nejdramatičtější hromadný útěk se podařil před několika lety dívkám z výchovného ústavu, který tehdy fungoval v Koutech nad Desnou, dnes je na zmíněné šumperské Vyhlídce. Dívky ještě než uprchly, podpálily a totálně zdemolovaly zařízení pokojů.

Útěky chovanců z ústavu ve Vidnavě a v Žulové na Jesenicku zaměstnávají policisty z Jesenicka téměř denně. Ve Vidnavském jsou chlapci, kteří mají soudem nařízenou ochrannou výchovu, v žulovském se teenageři léčí ze závislostí na drogách a alkoholu.

„Chovanci většinou míří do míst, kde mají příbuzné, takže policisté zpravidla nejdříve kontrolují vlakové a autobusové zastávky. V řadě případů si ale útěkáři jídlo a peníze opatřují krádežemi. Nejzávažnější případ jsme měli před několika lety, kdy několik chovanek na útěku brutálně napadlo prodavačku prodejny a způsobily jí těžké zranění,“ sdělila mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.