„Muž se měl trestného činu dopustit v lednu letošního roku. Jako chovatel krávy jí neposkytl odbornou veterinární pomoc a choval nemocné zvíře na sněhu. Muž tak bez nejzákladnějších podmínek péče krávu týral zvlášť trýznivým způsobem a tím jí způsobil smrt,“ sdělil mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Chovatel nechal v tuhých mrazech zvíře pojít hlady, žízní a vyčerpáním.

Není to poprvé, kdy se o zemědělce zajímá veterinární správa i policie. Starosta Vikantic Miroslav Kročil na hospodaření chovatele Jana Valíčka upozorňoval mnohokrát. Například před šesti lety policisté Valíčka vyšetřovali kvůli tomu, že se jeho stádo krav často bezprizorně potulovalo po vsi. Protože zvířata měla hlad, devastovala obyvatelům Vikantic zahrádky i ploty. Stádo tehdy čítalo kolem patnácti kusů.

Rodiče se zase báli pouštět své děti ke školnímu autobusu, vyhladovělý dobytek se totiž často pohyboval v okolí autobusové zastávky. A navíc uhynulé kusy chovatel zakopával, kde se mu zamanulo. Místní měli velké obavy z kontaminace zdrojů vody, protože chovatel nevyvážel ze stále hnůj a močůvka vytékala na cestu.

„Konečně se začalo něco dít, po celé roky ochránci zvířat i veterináři hráli mrtvé brouky. Pan Valíček už naštěstí nemá tolik dobytka jako dřív a nemá ani pronajatou žádnou půdu, protože za pastviny neplatil nájem. Zůstaly mu tak čtyři krávy, které žijí v otřesných podmínkách, ale už je poměrně klid. Naposledy jsme s jeho dobytkem měli problémy loni, kdy ho museli zahánět z obce hasiči,“ řekl starosta Miroslav Kročil.

Dům Jana Valíčka, kterého místní považují za nepříjemného podivína, je polorozbořený, jeho prostřední část se loni zcela propadla. Chovatel údajně jednu ze dvou obytných místností, která se zachovaly, sdílel v zimě i s dobytkem. Několik metrů od domu Valíček sice vybudoval malou dřevěnou ohradu, dobytek ale chatrné zábrany snadno překoná. Ohrada se navíc nachází na pozemku, který ani chovateli nepatří.

„Krávy utíkají, když jsou hladové a mají žízeň, ten člověk se o ně stará špatně,“ řekla obyvatelka Vikantic.

Vedení Krajské veterinární správy Olomouc se k celé kauze odmítlo vyjádřit.

„Vzhledem k tomu, že se případem zabývá policie, nebudeme poskytovat bližší informace,“ sdělil Jiří Zubal z veterinární správy.

Za trestný čin týrání zvířat může soud uložit trest odnětí svobody v délce šesti měsíců až tři roky.