Policii se mladík k vraždě přiznal. Nyní mu hrozí trest odnětí svobody v rozmezí 10 až 18 let. Dosud žádné konflikty se zákonem neměl a donedávna byl studentem střední školy.

Jaký byl motiv pachatele, není vůbec zřejmé.

„Mladík důvod svého brutálního útoku nevysvětlil. Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že se mezi bezdomovcem a mladíkem odehrál konflikt, po němž ze strany pachatele následovala zcela neadekvátní reakce, zřejmě šlo zkratovité jednání,“ sdělil kriminalista olomouckého krajského policejního ředitelství Libor Šamšula.

Mezi obětí a vrahem nebyl žádný vztah, oba se náhodně potkali v sobotu 6. února kolem čtvrté hodiny ráno na parkovišti před lékárnou, která se nachází hned vedle hlavního vchodu do prodejny. Mladík se údajně vracel z diskotéky a pětašedesátiletý bezdomovec ho pravděpodobně oslovil a požadoval po něm po cigaretu nebo drobné.

Starší muž byl opilý, již předchozí večer ho z Kauflandu vykazovali městští strážníci, protože se zamkl na záchodcích a nejednalo se také prý o ojedinělý konflikt. Bezdomovec nadávkami obtěžoval zákazníky i personál obchodu již několikrát.

Mladík během pár okamžiků starého muže brutálně ubil, opilý bezdomovec ve špatné kondici neměl šanci se ubránit.

Policie na místě činu provedla 4. června rekonstrukci vraždy.

„Pachatel útočil na hlavu muže. Z pitevní zprávy vyplývá, že bezdomovec nemohl svá zranění přežít, kromě jiných zranění utrpěl například několik tříštivých zlomenin lebky. Zemřel následující den v šumperské nemocnici,“ dodal Libor Šamšula.

Objasnění vraždy bylo pro kriminalisty náročné. Během několika měsíců se jim podařilo sestavit časovou osu, která zaznamenala pohyb u Kauflandu 6. února kolem čtvrté hodiny.

„Během kritické doby patnácti minut, kdy se vražda stala, se v blízkosti podejny pohybovalo pětašedesát lidí. Jednalo se o náhodné chodce, zaměstnance Kauflandu, v té době se navíc v prodejně prováděla inventura,“ řekl ředitel šumperského policejního odboru Milan Pospíšek.

I když se ukázalo, že prostor byl poměrně frekventovaný, přímý svědek vraždy neexistuje. Šumperští kriminalisté pomohli svým olomouckým kolegům vytipovat okruh osob, mezi nimiž by mohl být pachatel. Po zveřejnění identikitu pachatele se také ozvala řada svědků. Mladíka, který byl od začátku v širokém okruhu možných podezřelých, nakonec usvědčily stopy z místa činu. O jaké se konkrétně jednalo, policie nesdělila.

„Technické expertízy odhalily více stop, včetně genetických,“ konstatoval Milan Pospíšek.

Mladík si pravděpodobně na soud počká ve vazební věznici, na uvalení vazby podali k olomouckému krajskému soudu policisté 4. června.

Související: Policie hledá mladíka, který možná tuší, proč zemřel bezdomovec