Žena ve svém domě odchovávala jorkšírské teriéry a jejich křížence.

"Kvůli snížení nákladů na chov psů a maximalizaci zisku držela a rozmnožovala psy ve zcela nevyhovujících životních a hygienických podmínkách, bez řádné péče a veterinárního ošetření. Štěňata i dospělé psy pak prodávala přes internet," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Během domovní prohlídky loni na podzim policisté zajistili téměř čtyřicet psů ve zbídačeném stavu.

"Všem zvířatům policie zajistila veterinární ošetření, poté je předala spolku zabývajícímu se ochranou týraných zvířat. Ten zajistil umístění psů do dobrých rukou nových majitelů," dodala mluvčí Neubauerová.

Zápach i hluk

Množírnu žena provozovala přesto, že už v předešlých letech byla za toto jednání opakovaně potrestána správním úřadem. Starosta města Milan Rác již dříve uvedl, že problémy s chovatelkou trvaly několik roků.

„Množství psů velmi obtěžovalo sousedy zápachem a hlukem. Paní do domu nikoho nepouštěla,“ sdělil Rác.

Opakovaně množírnu kontrolovali pracovníci krajské veterinární správy. Naposledy před policejní razií vyjeli na místo loni v červenci. Chovatelka tehdy ukázala padesát zvířat, jak ale veterináři zjistili, část psů zatajila.

Zdravotní potíže

„Zjistili jsme, že psi jsou chováni v nevhodných podmínkách a nebylo o ně řádně pečováno. Měli zdravotní potíže. Dvakrát jsme proto dávali podnět na obec s rozšířenou působností,“ uvedla loni na podzim Hana Brázdová, vedoucí Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj.

Podle odborníků se jednalo o typickou množírnu psů, kdy majitelka zájemci vybrala pejska, kterého odblešila, vykoupala a načesala, aby za štěně získala požadované tři až čtyři tisíce korun.

Obviněné ženě nyní hrozí až pětiletý trest za mřížemi.