„V šumperském marketu odcizil 12. března drogistické zboží v celkové hodnotě přes 1500 korun, které schoval pod bundu a bez placení prošel prostorem pokladen. Před východem ho zadržel zaměstnanec obchodu,“ uvedl mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

O další krádež se pachatel pokusil 28. března, kdy si v dalším šumperském obchodě vybral láhev alkoholu. Muž byl opět přistižen personálem. Do třetice se pachatel vydal do prodejny v Bludově, kde se opět neúspěšně snažil bez placení pronést dvě krabičky cigaret.

„Podezřelý krade přesto, že byl v minulosti opakovaně za majetkovou trestnou činnost potrestán Okresním soudem v Šumperku. Byl odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, který vykonal,“ sdělil mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Podle šumperských městských strážníků, kteří krádeže v obchodech řeší takřka denně, se v drtivé většině případů jedná o pachatele – recidivisty, řada z nich je z okruhu bezdomovců.

„Zaměřují se především na alkohol. Nejedná se ale pouze o recidivisty a bezdomovce, někdy kradou i o lidé s vysokoškolským vzděláním, kteří se z obchodu snaží odnést maličkost,“ vysvětlil zástupce ředitele šumperské městské policie Martin Urbánek.

Obchody si již podle Urbánka na zloděje dávají pozor a šance pachatelů, kteří se snaží propašovat ven zboží bez placení, nejsou velké.

Od začátku roku městská policie řešila 115 krádeží v šumperských prodejnách.