Policisté desítky vchodů našli odemčených, často nebyly zajištěné ani dveře, které vedly ke sklepním kójím.

„Nezamčené vchody a sklepní prostory v činžovních a panelových domech policisté zjistili ve čtyřiatřiceti případech, což nás nepříjemně překvapilo. Lidé tak zbytečně dávají zlodějům příležitost, často jim jen stačí jednoduše odstranit petlici u sklepní kóje, žádný problém pak ani pro ně není dostat se ke dveřím bytu. Zjištěné nedostatky budou policisté řešit v rámci své územní odpovědnosti s majiteli domů nebo domovníky,“ sdělil mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Dodal, že lidé by na zamčení domů měli dbát i přes den.

„Některé domy mají více vchodů, ale stačí nechat nezabezpečený jeden a pachatel získá možnost pohybu po celém domě, protože někde jsou sklepy průchozí,“ upozornil mluvčí policie.

Policisté v loňském roce objasňovali v šumperském okrese skoro čtyři stovky případů vloupání, procento úspěšnosti ovšem není nijak velké, úspěšně se podařilo vyřešit zhruba čtvrtinu deliktů.

„Objasňování vloupání bývá velmi obtížné, zvláště, když se pachatel dostane do chodby i sklepa snadno díky nezamčeným dveřím. Na místě pak většinou zanechá minimum stop, dalším faktorem často bývá delší časový odstup, ve kterém majitelé vloupání zjistí,“ konstatoval Miloslav Svatoň.

Policisté, kterých do akce vyrazily čtyři desítky, se nezaměřili pouze na domy, ale kontrolovali také auta. V osmnácti případech zjistili, že majitelé si cenné věci ve vozech ponechali jako ve výkladní skříni. Policisté za stěrače těchto vozů umístili informační letáky s varováním, že auto není trezor.