Také během školního roku na nemocničním lůžku dětského oddělení skončí dva až čtyři mladí opilci.

„Pokud dětem ještě nebylo devatenáct let, musíme je podle zákona ošetřit na dětském oddělení. Bohužel je převážná část dětí tak opilá, že jsou v akutním ohrožení života. Musejí být tak přijati na jednotku intenzivní péče, kde jsou monitorovány jejich životní funkce. Tyto děti se snažíme oddělovat od normálních pacientů,“ vysvětlil primář dětského oddělení Šumperské nemocnice Miroslav Musílek.

Opilé hochy či dívky do nemocnice přiveze nejčastěji policie ze zátahů z diskoték a klubů v okolí.

„Největší nárůst mladých opilců zaznamenáváme vždy v prázdninových měsících. V červnu a červenci jsme v nemocnici přijali několik dětí, u kterých se hladina alkoholu v krvi dosáhla až dvě promile. V posledních letech hospitalizujeme stále mladší děti pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky. Snadná dostupnost alkoholu a relativně velká společenská tolerance k požívání alkoholu tuto situaci stále zhoršuje,“ dodal primář.

Alkohol zkusí opravdu skoro každý, ale ne každý se na něm stane závislý. V praxi jsou ale známy i případy osmiletých alkoholiků.

„Na dětských nemocničních lůžkách často končí děti, které se chtějí ukázat před svými staršími vrstevníky, nicméně právě zde vidíme velké nebezpečí. Starší kamarádi klidně nechají mladého opilce napospas osudu, čímž jej vystavují velkému riziku. Takové případy mohou bohužel skončit i smrtí,“ varuje primář Musílek.