„Oznámení o poškození okrasných stromků ve Wolkerových sadech v Zábřehu jsme přijali v neděli odpoledne od hlídky zábřežské městské policie. Neznámý vandal městu způsobil škodu ve výši dvacet tisíc korun. Policisté se okolnostmi případu zabývají a po pachateli pátrají," sdělila policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Policisté nyní na základě zjištěných důkazů provádějí vyšetřování. Pokud pachatele dopadnou, hrozí mu trestní stíhání a zároveň tučná pokuta.

Město už podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. „Tyto stromy byly vysazeny teprve v březnu letošního roku v rámci revitalizace Wolkerových sadů. Zároveň došlo k opětovnému poškození stromů v navazující Šestikrejcarové aleji," řekla mluvčí zábřežské radnice Barbora Šmoldasová.

Radnice se zároveň prostřednictvím oficiálních facebookových stránek města obrátila na obyvatele se žádostí o pomoc při pátrání po viníkovi.

Lidé vandalský čin ostře odsoudili. „Když jsem to viděl, tak mi bylo hodně smutno, jací lidé jsou mezi námi. Doufám, že se podaří najít viníky," uvedl Petr Fochler. „Toto je opravdu k pláči, když je jakákoliv snaha zvelebit město takhle zmařena," přidala se Anna Kašíková.

Vedení města došla s vandaly trpělivost. Bránit se proti nim hodlá technikou. „Vzhledem k tomu, že se případy vandalismu opakují, budou zábřežské parky ještě v letošním roce osazeny monitorovacím zařízením," dodala Barbora Šmoldasová.

Wolkerovy sady prodělaly omlazovací kúru letos v zimě. Odborná firma vykácela středovou alej a z kaštanového stromořadí podél Moravské Sázavy zůstalo jen několik jedinců. Ostatní stromy musely k zemi, protože byly už přestárlé a mohly být i nebezpečné.

Celkem bylo nutné pokácet dvaašedesát stromů, nově jich firma vysadila pětapadesát. Dvaatřicet z nich bylo součástí nových alejí. Centrální stromořadí nyní tvoří duby, podél řeky jsou dosázené mladé kaštany. Kromě domácích druhů se v parku objevily i méně známé dřeviny, například magnolie, ambroň nebo jedlovec.

Město přišla revitalizace parku na 780 tisíc korun včetně daně z přidané hodnoty. Tři čtvrtiny nákladů pokrylo z dotace ze Státního fondu životního prostředí.

Šestikrejcarovou alej, která navazuje na Wolkerovy sady a vede podél řeky směrem na Olomouckou ulici a k nádraží, nechalo město obnovit předminulou zimu. Alej bylo nutné prořezat a část starých lip nahradit mladými stromky. U dalších stromů odborníci ošetřili a prosvětlili koruny.