„Podnětem se zabýváme a letos to není poprvé. S velkou pravděpodobností podnikneme všechny kroku k tomu, aby dva koně byli majitelce odebrány. U některých ustájených zvířat ale za zubožený vzhled může spíš velmi vysoký věk," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Pavel Pejchal.

Na situaci opakovaně upozornilo několik lidí, kteří mají k TJ Morava blízko a na facebooku spolu komunikují ve skupině věnující se koním. Podle těchto ochránců zvířat koně v objektu TJ Morava ve Velkých Losinách přežívají v otřesných podmínkách a nemají dostatek potravy ani vody.

„Bohužel se nám krajskou veterinární správu nepodařilo přesvědčit o okamžitém odebrání zvířat. Minimálně dva koně jsou již na pokraji života, živoří v kravíně, kde jsou zabedněná okna, bez podestýlky, světla i vody. Potravu jim majitelka hází do exkrementů. Péči o koně už dávno nezvládá, ale nehodlá je prodat ani darovat a pomoc odmítá," uvedla Andrea Malíková, která s dalšími lidmi urgovala veterinární správu a obrátila se i na vedení obce Velké Losiny.

„Dostaly se k nám informace, že na statku není situace dobrá. Ale nyní čekáme na jasné stanovisko veterinářů a od toho se budou odvíjet další kroky. My nejsme schopni sami ten stav posoudit a ke koním se ani nedostaneme," sdělil starosta Velkých Losin Miroslav Kopřiva.

Chovatelka koní Lenka Wagnerová tvrdí, že za vším jsou pouze snahy některých lidí zlikvidovat jezdecký oddíl a dehonestovat její osobu.

„Na facebooku o mě několik lidí šíří jen lži a pomluvy. Navíc se mi jedna z těchto aktivistek vloupala do stáje. U objektu mi někdo pravidelně rozbíjí okna. Už jsem podala několik trestních oznámení," sdělila Lenka Wagnerová. Připustila, že dvě zvířata jsou nemocná. „To nesmím mít ustájeného koně, který je nemocný?" podivila se chovatelka. Tělovýchovná jednota Morava ve Velkých Losinách se na svých webových stránkách prezentuje jako obecně prospěšná nezisková organizace zabývající se přípravou koní a jezdců.

Případy týrání zvířat se již na Šumpersku vyskytly. Před několika lety podivínský farmář ve Vikanticích nechával dlouhodobě hlady a žízní trpět několik kusů skotu, mrtvé kusy navíc zahrabával na svém pozemku a ohrožoval tak zdroj pitné vody. Než se případ dostal k soudu, zemědělec zemřel. Z týrání zvířat policisté před časem také obvinili mladíka, který v Hrabové brutálně usmrtil svého psa. Zvíře nejdříve škrtil, pak bodnul nožem a nakonec umlátil kladivem. Policii tehdy přivolali dělníci, kteří si počínání muže všimli. Jak pachatel u výslechu zdůvodnil, psa se potřeboval zbavit, protože ho finančně zatěžoval.