Zásilku hraček převzal počátkem týdne krajský policejní ředitel Libor Krejčiřík z rukou Romana Váni, hlavního organizátora projektu Humanita. V rámci akce Medvídek, který je součástí zmíněného projektu, je vyrobili doživotně odsouzení z mírovské věznice. Jednoduchá látková zvířátka a postavičky vězni šijí v rámci pracovní terapie. Materiál na ně věznice dostává od sponzorů.

Hračky teď poputují na dopravní inspektoráty, recepce obvodních oddělení a do speciálních výslechových místností. „Policisté je využijí při řešení přestupků, dopravních nehod a dalších trestných činů, při kterých byly jako oběti nebo svědci protiprávního jednání právě děti," popsala krajská policejní mluvčí Marta Vlachová.

Projekt humanita probíhá už od roku 2011, jeho zakladatelem je olomoucká pobočka Českého červeného kříže a věznice v Mírově na Šumpersku. Prvotním cílem bylo další využití oděvů zabavených celní správou. Odsouzení odstraňovali z oblečení loga a značky, oděvy se využívají pro humanitární účely. Později se podařilo získat pro pracovní terapie věznice na Mírově šicí stroje. Aktivity několika doživotně odsouzených vězňů se díky tomu rozšířily o šití hraček, maňásků, zvířátek nebo textilních policistů.

Hotové výrobky pravidelně bezplatně dostávají policisté, strážníci, hasiči a záchranná služba. Využívají je pro preventivně-výchovnou práci s dětmi a při zásazích, jejichž účastníky jsou děti. Mezi složky integrovaného záchranného systému už bylo distribuováno přes 1 200 kusů hraček. Zájemci mohou projekt podpořit například darem velkých kusů látek, většího množství knoflíků, materiálů vhodných pro výplň hraček a dalších potřeb nezbytných pro chod šicí dílny.