Za porušení práv k ochranné známce a daňové úniky muži nyní hrozí až tříletý trest vězení. Podle policistů podnikatel způsobil škodu na spotřební dani ve výši 310 tisíc korun.

Šedesátiletý muž z Bohdíkova, který má živnostenský list na provozování dopravy, několik let provozoval velmi výnosný byznys. Z jižní Moravy vozil lihoviny, které pak dále prodával v celém šumperském regionu. Stejně jako padělané cigarety patrně z Polska a Ukrajiny.

Litr vodky nebo rumu lidé mohli například koupit zhruba za 150 korun, krabičku cigaret Marllboro za 40 korun.

Při domovní prohlídce byly nalezeny plastové barely s lihovinami, které sice měly etiketu oficiální likérky, ale pocházejí odjinud. Vzorky jsou nyní na odborné expertíze, která určí, zda neobsahují zdraví škodlivé látky. Pokud by se jednalo o pančovaný alkohol, muži hrozí další obvinění z ohrožení zdraví spotřebitele.

„Alkohol z barelů muž v garáží přeléval do lahví označených etiketou likérky, ty pak dále prodával. Žádné stáčecí zařízení ani jinou technologii neměl, do lahví lil lihoviny pomocí trychtýře. Měl velmi širokou síť odběratelů, tento alkohol se také naléval v některých restauracích ve zdejším regionu,“ uvedl šumperský kriminalista Radomír Cikryt.

Případem se zabývá stejně jako kriminalisté také celní práva i finanční úřad. Policisté domovní prohlídku provedli v okamžiku, kdy si muž garáž u svého domu v Bohdíkově právě naplnil zásobami alkoholu, který si nechal vozit dvakrát do měsíce. Zabavené lahve a barely zcela zaplnily velkou garáž v budově policie. Muž zatím z trestného činu obviněn nebyl a je vyšetřován na svobodě. Policisté nyní zjišťují původ lihovin.

Obyvatelé Bohdíkova o nelegálnosti obchodu neměli tušení, o tom, že živnostník alkohol prodává v garáži se ve vesnici vědělo.

„Do garáže si pro láhve jezdilo hodně lidí, nebylo to žádné tajemství. Snad teď nikdo neoslepne,“ řekl muž z Bohdíkova, který bydlí od kousek od vyšetřovaného obchodníka.