Policie loni na podzim obnovila vyšetřování léta neobjasněného případu a chystala se muže znovu vyslýchat.

Pachatel však kriminalistům nakonec usnadnil práci a začátkem letošního června se přišel sám přiznat.

Nyní je ve vazbě, za vraždu mu hrozí trest od 12 do 15 let vězení.

Jednačtyřicetiletou učitelku angličtiny Irenu Čížkovou našli brutálně zavražděnou v jejím panelovém bytě 27. listopadu 1996. Žena byla svobodná a bezdětná.

Policii tehdy zalarmoval až její nadřízený, protože nepřišla do práce.

Případ vyšetřoval tým kriminalistů ze Šumperka a z Ostravy, pachatele se jim však tehdy nepodařilo najít.

„K případu jsme se vrátili v roce 2006 a také na podzim 2011. Znovu jsme počítali s tím, že budeme prověřovat okruh podezřelých osob. Mezi nimi byl také muž, který se přišel letos 4. června k vraždě sám doznat. Detailně popsal, jak ženu zavraždil. Usvědčují ho také přímé i nepřímé důkazy," uvedl vedoucí krajské kriminálky Libor Šamšula.

Pachateli bylo v době vraždy 20 let, se ženou se velmi dobře znal. Nebyl však její příbuzný a ani s ní v minulosti neměl žádné rozpory.

Muž byl za posledních 16 let jen jednou trestán za mnohem méně závažný trestný čin. Je vyučený, dnes už má rodinu. Dosud vedl spořádaný život a neměl žádné existenční problémy.

V době vraždy žil v Mohelnici, teď už bydlí jinde.

„Důvod proč se po tolika letech k vraždě doznal, nám neřekl. Je možné, že se v médiích dozvěděl o tom, že jsme loni na podzim obnovili vyšetřování. Tím, že se sám doznal naši práci jen urychlil," řekl Šamšula.

Kriminalisté prověřují také to, zda se muž nedopustil v minulosti podobného násilného trestného činu, který dosud nebyl objasněn.

Přiznání k vraždě věřitele

K vraždě svého věřitele se přišel loni v lednu na olomouckou policii přiznat také uničovský podnikatel s ojetými auty. Známého, který mu půjčil několik milionů korun na rozjezd podnikání v červnu 2007 zastřelil a se slovenským společníkem zakopal v areálu autobazaru v Žilině.

Důvodem udání byl zřejmě strach ze společníka, který postupně převzal autobazar a vyhrožoval mu.

Uničovský podnikatel byl v listopadu 2011 za vraždu věřitele odsouzen ke 12 letům vězení. Proti trestu se odvolal, ale Vrchní soud v Olomouci mu ho letos v březnu potvrdil.

Vrazi taxikáře a mladé ženy stále unikají

V Olomouckém kraji se nejedná o první případ vraždy, která byla dlouhá léta neobjasněná.

Například na Olomoucku se policistům dodnes nepodařilo zjistit, kdo zavraždil před 14 lety tehdy sedmatřicetiletého olomouckého taxikáře. Vůz taxislužby s jeho tělem se našel na polní cestě za Lutínem na Olomoucku 3. března 1998. 

Policisté tehdy na místě nalezli přes pět desítek pachových, biologických a daktyloskopických stop. Zjišťovali, kdo byl posledním zákazníkem tehdy sedmatřicetiletého taxikáře. Podle nahrávky z dispečinku se jednalo o slovensky hovořícího muže, který si objednal taxi v Mozartově ulici v Olomouci. Toho se ale vypátrat nepodařilo, nepomohlo ani zveřejnění případu v televizním pořadu Místo činu.

Podobně nevyjasněná zůstává také vražda jednatřicetileté ženy, která se stala ve videopůjčovně na náměstí ve Šternberku 29. července 2005. Policisté měli k dispozici také desítky stop, navíc i záznam z městského kamerového systému.

Muže v tmavém tričku a kraťasech vycházejícího z půjčovny si všimli i kolemjdoucí. Ani tohoto pachatele však policie nikdy nedopadla.

Po vrahovi pátraly desítky policistů, stovkám klientů videopůjčovny a jejich příbuzným byly odebrány vzorky DNA. Žádný z nich se ale neshodoval s tím, který policisté odebrali z místa vraždy. Kriminalisté prověřovali také klienty šternberské psychiatrické léčebny, vězně a pachatele podobných násilných činů z celé republiky.

Za posledních dvacet to bylo na Olomoucku zřejmě nejrozsáhlejší pátrání co do počtu vyslechnutých lidí a odebraných vzorků DNA. Ani takové úsilí však nakonec nevedlo k dopadení pachatele.

SOUVISEJÍCÍ: Policie prý má vraha mohelnické profesorky