Škorpil ji 14. dubna loňského roku kolem půl sedmé ráno zavraždil na sídlišti v Šumperku–Temenici. Důvodem měly být majetkové neshody. Obžalovaný se proti rozsudku na místě odvolal.

Tragédie se odehrála ve Finské ulici krátce před sedmou hodinou ráno. Jiří Škorpil zastřelil třiačtyřicetiletou Hanu Škorpilovou, když venčila svého psa. Zbraň na ni namířil v úzkém průchodu mezi dvěma panelákovými bloky a na místě ji usmrtil ranou do hlavy.

„Střelec přistoupil k ženě a přiložil jí k hlavě pistoli ráže devět milimetrů a z ní vystřelil. Výstřel ženě způsobil rozsáhlé poškození mozku. Šlo o devastující zranění, po kterém nastala okamžitá smrt. Jednalo se totiž o nestandardní střelivo, které si vrah vyráběl sám doma. Projektil nebyl tvrzený, proto se roztříštil a střepiny v lebce ženy způsobily okamžitou smrt,“ uvedl soudce Eduard Ondráček.

Motivem seniorova chladnokrevného činu se staly rodinné neshody, především spory o majetek. „Motivem plánované vraždy byly velké rozpory mezi obžalovaným a zavražděnou. Podle znalců Škorpil zavražděnou pohrdal, nenáviděl ji a myslel si, že je špatný člověk, protože odešla z rodiny a následně požadovala část majetku,“ řekl Ondráček.

Soudní přelíčení trvalo zhruba tři a půl hodiny a obžalovaný za celou dobu neprojevil žádné emoce ani náznaky lítosti. Práva vyjádřit se během přelíčení využil jen jednou. „Chodím často se psem ven a někdy jsem si bral s sebou i zbraň. Vystřelil jsem z ní, ale jen párkrát. Takže nechápu, jak se zplodiny z ní mohly objevit na mých rukou,“ vypověděl Škorpil.

Soud vyslechl osm svědků, mezi nimiž byli převážně policisté, kteří přišli do styku s obžalovaným při jeho zadržení.

Jedním z předvolaných byl i Jan Šproch, zpracovatel znaleckého posudku. „Závěrem kriminální balistické expertízy je, že vražednou zbraní nebyla perkusní zbraň, ale pistole značky Steyer,“ uvedl Šproch.

Při rozhodování soudu o vině sehrál hlavní roli fakt, že Hana Škorpilová byla usmrcena střelnou zbraní, kterou vlastnil její tchán. K odsouzení přispěly i závěry psychologů, kteří Škorpila popsali jako výbušného a vznětlivého člověka.

Přečtěte si:
Rodina muže podezřelého z vraždy potvrdila u soudu jeho alibi

„Obžalovanému uložil soud trest vězení na dvanáct a půl roku, které stráví v nejpřísněji střeženém zařízení, tedy ve věznici s ostrahou. Jeho obhájce se po dohodě s klientem na místě odvolal. Případ teď převezme Vrchní soud v Olomouci,“ informovala mluvčí Krajského soudu v Ostravě Sabina Mudříková.

Vyšetřování případu trvalo více než čtyři měsíce, policisté prověřili přes osm set osob. I když jednou z prvních verzí bylo, že pachatelem je někdo z rodiny zavražděné, policisté zároveň prověřovali další možnosti. Pátrali také například v okruhu lidí závislých na drogách, protože nevylučovali, že se jednalo o zcela náhodné setkání Hany Škorpilové s pachatelem. Dokonce několik hodin po vraždě sestavili identikit hledaného muže, který se na místě údajně pohyboval.

V televizním pořadu Krimi live, který má napomoci objasnit nevyřešené případy, také byla odvysílána rekonstrukce činu. Tvůrci pořadu při ní tvrdili, že Hana Škorpilová pravděpodobně byla v nesprávný čas na nesprávném místě, takže se mělo jednat o skutečně náhodné setkání vraha a jeho oběti.

Nakonec se ovšem potvrdilo to, o čem byla přesvědčena většina lidí, která Hanu Škorpilovou znala, včetně její matky „Hana Škorpilová měla špatné vztahy s tchánem, který jí několikrát vyhrožoval, dokonce za ní byl i v práci. Jednalo se mu hlavně o peníze, které měla dostat z majetkoprávního vyrovnání. Řešila to i policie,“ řekla žena, která se s obětí znala.

Stejně jako další sousedé z domu se domnívali, že se jednalo o zcela chladnokrevně naplánovanou vraždu. To ostatně potvrdil zdroj blízký vyšetřování případu, který řekl: „Bylo až obdivuhodné, jak pečlivě si podezřelý dokázal opatřit alibi na dobu vraždy, byl to opravdu pro nás oříšek.“

Veronika Štefková, Hana Kubová