Mladá žena v pondělí 11. srpna u Krajského soudu v Olomouci vzpomínala na návštěvu rodinného známého Josefa O. Loni v srpnu u nich přespal, posnídal a pak odešel do hospody Na Lapači v Rudě nad Moravou.

„Hodinu po poledni mi telefonoval, že je pobodaný a leží ve sklepě. Nejdřív jsem mu nevěřila. Slyšela jsem ale, že špatně dýchá a sípe a hned jsem volala policii, ale nepodařilo se jim ho nalézt. Večer ho bohužel našli mrtvého," vzpomněla svědkyně.

Ve stejném hostinci přitom před několika lety pracovala jako servírka. Střídala se na směny s číšníkem Karlem Kašparem, který je z vraždy hosta obžalovaný.

„Vždycky to byl bezproblémový a klidný člověk, znám ho už od základní školy. Konflikty neměl ani v hospodě, přitom to tam bylo hodně náročné. Začínali jsme v devět hodin ráno a měli otevřeno, dokud všichni hosté neodešli domů. Obsluhovala jsem Na Lapači asi čtyři měsíce," popsala mladá žena.

I když ho ponižovali, vše prý zvládal bez konfliktů

Provozovatel hospody tvrdil, že pro něj Karel Kašpar pracoval devět let také proto, že mu poskytl střechu nad hlavou.

„Rodina ho opustila a on k nám přilnul. Mrzí mě, že tvrdí, že byl v práci přetěžován. Když bylo potřeba, vystřídal ho na pár dní brigádník. Nebyly problémy ani s vyplácením výher z automatů, jak tvrdí. Dřív míval na výhry dostatečně vysokou zálohu, později jsem peníze hostům vozil sám," uvedl čtyřicátník.

Ani on si na chování číšníka nemohl stěžovat. K hostům se podle něj choval dobře a měl s nimi velkou trpělivost.

„Někdy ho dokonce ponižovali, ale on byl přesto klidný a zvládal to bez konfliktů. O tom pobodaném muži mi tehdy nic neřekl. Ukázal mi ho až večer, kdy jsem se do hospody vrátil a to jsem hned volal policii," řekl podnikatel.

Z kasy jsem si bral, abych měl na jídlo

Obžalovaný pak upozornil na to, že spousta věcí v praxi probíhala úplně jinak. Peníze na výhry pro hosty prý v posledních letech k dispozici neměl.

„Z tržeb jsem je vzít nemohl, byly příliš nízké. Podnik šel do krachu, majitel dlužil za elektřinu i materiál a posledního půl roku mi nedával výplatu. Z kasy jsem si bral peníze, abych měl na jídlo. Obsluhoval jsem sám, nemohl jsem si ani vzít dovolenou," popisoval svou verzi Karel Kašpar.

Soudní znalec z oboru psychiatrie potvrdil, že mladík obžalovaný z vraždy netrpí žádnou duševní poruchou či chorobou.

„V minulosti měl období, kdy holdoval alkoholu, ale překonal to a závislý na něm není. Potýkal se také se sebevražednými tendencemi. Pro společnost nebezpečný není," uvedl lékař.

Kvůli nepřítomnosti dalších dvou znalců z oboru soudního lékařství a psychologie bylo hlavní líčení odročeno na konec září.

Podle obžaloby měl jednatřicetiletý Karel Kašpar zavraždit 18. srpna 2013 v kuchyni hospody Na Lapači v Rudě nad Moravou hosta, který se domáhal vyplacení výhry 1400 korun. Obžalovaný mu měl zasadit jedenáct ran kuchyňským nožem. Zraněný ještě stihl zavolat známé, co se mu stalo a kde se nachází. Policie ho ale v budově nenašla, číšník hlídku zavedl do prázdného sklepa a pak dál obsluhoval štamgasty. Majiteli podniku se svěřil až ve večerních hodinách. Host bohužel mezitím v šatně vedle kuchyně zemřel. Číšníkovi hrozí za vraždu spáchanou zvlášť trýznivým způsobem až výjimečný trest. U soudu se hájí tím, že byl velmi vyčerpaný z náročného zaměstnání v krachující hospodě a že neměl na vyplacení výhry od provozovatele hospody peníze.