Případ se tak znovu vrací ke krajskému soudu. „Rozsudek krajského soudu považujeme za předčasný, mezi jednotlivými důkazy přetrvávají rozpory. Nesrovnalostmi by se měl soud zabývat důkladněji, rovněž jako prověřit obhajobu obžalovaného,“ uvedl mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossi. Podle něj se spis ke krajskému soudu vrátí do konce roku.

Vražda se odehrála 14. dubna 2007 ve Finské ulici v Šumperku. Podle verdiktu krajského soudu Jiří Škorpil svou snachu zastřelil, když venčila svého psa. Zbraň na ni namířil v úzkém průchodu mezi dvěma panelákovými bloky a na místě ji usmrtil ranou do hlavy. Z místa pak utekl.

Motivem seniorova chladnokrevného činu se staly rodinné neshody, především spory o majetek.

„Podle znalců Škorpil zavražděnou pohrdal, nenáviděl ji a myslel si, že je špatný člověk, protože odešla z rodiny a následně požadovala část majetku,“ odůvodnil v září rozsudek krajský soudce Jiří Ondráček.

Jiří Škorpil se ke svému činu nedoznal policistům, ani soudu. Od začátku tvrdí, že s vraždou nemá nic společného. I když kriminalisté za tchánem zavražděné zamířili bezprostředně po činu, trvalo jim řadu měsíců, než proti němu nashromáždili dostatek důkazů.

Škorpila zatkli loni v srpnu, od té doby pobývá ve vazební věznici. Důchodci se před vrchním soudem některé z klíčových důkazů podařilo zpochybnit.

„Jedná se především o stopy povýstřelových zplodin nalezených na oděvu a rukou Jiřího Škorpila. Soudní znalkyně nevyloučila, že mohly pocházet také od policistů, kteří po vraždě Jiřího Škorpila zatýkali a převáželi k výslechu,“ dodal mluvčí vrchního soudu Angyelossi.

Na Šumpersku se za poslední roky jedná o nejspletitější zločin, se kterým se kriminalisté setkali. Při vyšetřování, které trvalo čtyři měsíce, policisté prověřili přes osm set osob.

O tom, že vrah třiačtyřicetileté matky dvou dětí je někdo z rodiny, byla od začátku přesvědčena řada lidí, kteří se s obětí znali. Spory kvůli rozvodu Hany Škorpilové a následném majetkovém vyrovnání totiž nebyly žádným tajemstvím.

Policisté ale zároveň nevylučovali další možnosti. Pátrali také například v okruhu lidí závislých na drogách, protože zpočátku se domnívali, že se mohlo jednat o zcela náhodné setkání oběti s pachatelem.

Kriminalistům komplikovala práci skutečnost, že hlavní podezřelý Jiří Škorpil si na dobu vraždy opatřil důkladné alibi a s vyšetřovateli po zatčení vůbec nespolupracoval.