Jako první se s agresivitou zlodějů setkal muž ve Vlčicích, ke kterému přišla dvojice nepozorovaně zadními dveřmi ve středu 27. ledna.

„Kde máš prachy?“ zařvali lupiči na starého muže a povalili jej na zem.

„Byli hodně agresivní. Při odchodu mu ještě řemínky spoutali ruce a nohy,“ řekl mluvčí jesenické policie Jiří Černěnko. Jak podotkl, zloději v domě žádné bohatství nenašli. Objevili jen starý mobil v hodnotě tří set korun a v kabátě peněženku se stokorunou.

Jednasedmdesátiletý muž je ještě stále v šoku, stejně jako o šest let starší Rudolf Streit z Bělé pod Pradědem, ke kterému lupiči zamířili v úterý 2. února. Ani jeden z nich jen tak nezapomene na nezvanou návštěvu, která si záměrně pro svá přepadení vybírala staré lidi žijící na samotách.

„Bál jsem se a bojím se, ale co mám dělat? Já už to tady nějak dožiju,“ pronesl rezignovaně sedmasedmdesátiletý Rudolf Streit.

Tenhle senior byl druhým na seznamu lupičů, kteří u něj zaklepali na dveře.

„Volali, abych je pustil dovnitř, že je jim zima, jinak rozbijí okno,“ zavzpomínal Streit na nepříjemný zážitek.

Vystrašený sedmasedmdesátiletý muž dveře otevřel a chtěl pomoci mužům, kterým údajně zapadlo auto do sněhu a potřebovali pomoc. Dokonce jim i půjčil stokorunu. Bankovka ale zlodějům nestačila.

„Vytrhli mu peněženku z ruky, ze které sebrali dalších dvě stě korun, pak jej přinutili sedět na posteli. Jeden na něj mířil zbraní a druhý mezitím prohledával byt,“ přiblížil přepadení Černěnko.

V tomto případě byli lupiči úspěšnější. Ve skříni objevili pětadvacet tisíc korun a při odchodu si vzali i čtyři krabičky cigaret.

„Aby se nemohl dovolat pomoci, přestřihli šňůru od telefonu. Vzali si i klíče od domu, ale ten nezamkli,“ řekl mluvčí.

Policistům se lupiče podařilo zadržet dva dny po jejich akci v Bělé pod Pradědem. První utrácel peníze v jesenické herně. Zbraň měl u sebe. Druhého zadrželi ve chvíli, kdy šel za svým kumpánem. Ten nechal pistoli ve svém autě.

Za loupežné přepadení hrozí oběma trest od dvou do deseti let.