Podle soudce Vladimíra Hendrycha Kašpar muže zavraždil zvlášť surovým způsobem. „I jeden ze znalců uvedl, že takto zmasakrovaný člověk se v praxi zdejšího patologického oddělení jen tak nenajde. Navíc se prokázalo, že kromě nože obžalovaný během útoku muže rdousil," uvedl soudce Hendrych. Podotkl navíc, že rány byly hluboké až 18 centimetrů, což podle soudce svědčí o razanci útoku.

Muži původně hrozilo 15 až 20 let nebo až výjimečný trest. „Naprosto nesmyslným způsobem si zkazil život. To, že jde o kvalitního člověka, nám zabránilo uložení přísnějšího trestu," dodal soudce.

Tragédie se stala loni v polovině srpna v hospodě Na Lapači. Předcházel jí spor o vyplacení výhry, pro kterou si napadený muž přišel. Kašpar jej po rozepři podle žalobkyně Alice Zatloukalové nejméně čtyřikrát bodl masivním kuchyňským nožem do zad a nechal jej zraněného ležet na místě. Po chvíli se číšník vrátil a muže opět nožem napadl. Znalci na jeho těle napočítali dohromady 11 ran.

Soud dlouho řešil, proč se muž, který dosud nebyl trestán a byl zcela bezkonfliktní, takto zachoval. Podle psychologa Adama Suchého se na něm zřejmě podepsalo to, že po celý život v sobě zadržoval pocity. "Byl to zkrat. Když to překročilo určitou hranici, šly emoce ven zcela iracionálně," uvedl psycholog Adam Suchý.

I podle žalobkyně obžalovaný zřejmě v té chvíli vybuchl. „Vybuchl způsobem, který dopadl, jak dopadl. Poškozený se bohužel nacházel ve špatném čase na špatném místě. Byla to ta poslední kapka," uvedla státní zástupkyně Alice Zatloukalová. Podepsat se na jeho stavu mohla pracovní vyčerpanost. "Zaměstnavatel jej zneužíval. Jednoho dne to nevydržel, což není omluvou za to, co se stalo," doplnila žalobkyně.

Podle obhájkyně šlo o zkratové jednání a vraždu rozhodně neplánoval. „Svého činu lituji, budu si to do konce života vyčítat, že jsem někoho zabil, Omlouvám se," uvedl dnes před vynesením rozsudku Kašpar.

Napadeného po prvním útoku začali hledat policisté. Zraněný muž totiž stačil zavolat své známé, které řekl, že leží ve sklepě Na Lapači. Kašpar po jejich příchodu však vše popřel a přivolanou policejní hlídku zavedl do sklepa, kde nikoho nenašli. Policii nakonec přivolal majitel hospody, který muže později nalezl.