Dítě se narodilo mrtvé, nedýchalo a bylo studené. Tak se po celou dobu u Krajského soudu v Olomouci hájila pětadvacetiletá žena z Nového Malína, která měla loni v květnu udusit svého novorozeného syna a tělíčko odložit na břehu potoka.

Za vraždu jí hrozil až výjimečný trest.

V pondělí ji soud potrestal na sedmnáct let do vězení. Obžalovaná se proti verdiktu přímo v soudní síni odvolala.

Státní zástupkyně Michaela Šoková pro pětadvacetiletou ženu obžalovanou z vraždy novorozeného dítěte požadovala trest nad polovinou trestní sazby. Ta se pohybovala od 15 do 20 let.

„Jednání se dopustila po předchozím uvážení. Znalci prokázali, že dítě po narození desítky minut dýchalo a že příčinou smrti bylo udušení překrytím dýchacích cest rukou nebo folií igelitové tašky," připomněla státní zástupkyně.

Žena podle ní také nejednala v krajní nouzi ani netrpěla duševní poruchou. Už před porodem byla rozhodnutá, že se dítěte zbaví.

„V době, kdy existují babyboxy a utajené porody je potřeba vyslat do společnosti signál, že vražda novorozence nebude tolerována," dodala Michaela Šoková.

Mezi domem a mostem (je z něho vidět zábradlí) leželo v potoce tělo mrtvého novorozence zabalené v igelitové tašce.

Mezi domem a mostem (je z něho vidět zábradlí) leželo v potoce tělo mrtvého novorozence zabalené v igelitové tašce. Autor: DENÍK/Hana Kubová

Nevím, kdo jsem a jaký je den

Obhájce Jiří Staněk se snažil senát přesvědčit o tom, že žena předem neplánovala, že dítě po porodu usmrtí.

To, že se po celou dobu těhotenství vyhýbala zdravotnickým zařízením sváděl na fakt, že si neplatila zdravotní pojištění a byla kvůli tomu v exekuci.

„Neznala přesný termín porodu, takže výbavičku nechystala. Po porodu však byla rozrušená a zmatená. Jednalo se o usmrcení z nedbalosti. Nic nenasvědčuje tomu, že dítě záměrně udusila," hájil klientku advokát.

Sama obžalovaná nechtěla v soudní síni nic dalšího k okolnostem vraždy uvádět. Nevyužila závěrečné řeči ani závěrečného slova.

Jen na začátku jednání senát upozornila na to, že je poslední dobou velmi zmatená a neví, co se s ní děje.

„Nevím, kdo jsem. Nevím, jaký je dnes den, nic si nepamatuji. Dítě jsem ale tehdy rozhodně neusmrtila," poznamenala obžalovaná.

"Provedení bylo neskutečně kruté"

Senát pak ženu uznal vinnou z vraždy a poslal ji na sedmnáct let do věznice se zvýšenou ostrahou.

Podle předsedy senátu Vladimíra Hendrycha se jednoznačně podařilo prokázat, že se novorozený chlapec narodil živý a byl životaschopný.

„Smrt byla důsledkem jednání jiné osoby. Kromě obžalované s ním však nikdo jiný nemanipuloval," sdělil Vladimír Hendrych s tím, že žena je za smrt novorozence zodpovědná.

Zároveň upozornil na to, že v šumperské nemocnici měla k dispozici babybox. Situaci případně mohla řešit také utajeným porodem.

„Provedení trestného činu je podle našeho názoru neskutečně kruté. Obžalovaná nebyla v tíživé situaci, otec dítěte by se o ně postaral. Byla to naprosto zbytečná smrt narozeného člověka," konstatoval předseda senátu.

Odvolala se matka i žalobkyně

Mladá žena se po vynesení rozsudku přímo v soudní síni odvolala.

Stejně postupovala také státní zástupkyně. Konečné slovo tak v celé věci bude mít Vrchní soud v Olomouci.

Pětadvacetiletá žena měla novorozeného chlapce 16. května 2013 v Novém Malíně na Šumpersku po porodu udusit překrytím dýchacích cest, vložit do igelitové tašky a pak odložit u potoka před domem, kde s druhem bydlela v podnájmu.

O tři dny později tam tělíčko našel jeden ze sousedů, který na břehu potoka sekal trávu.

Znalci: Netrpí duševní poruchou

Obžalovaná po celou dobu těhotenství tajila, rostoucí břicho zdůvodňovala zdravotními problémy se štítnou žlázou.

Její přítel přitom u soudu uvedl, že dítě v tu dobu již společně plánovali a že si ho přál.

Sousedé a lidé z vesnice potvrdili, že těhotenství nešlo přehlédnout. Uváděli, že žena žádnou výbavičku nekupovala, o těhotenství mlčela a na porod se nijak nepřipravovala.

U soudu se dívka hájila tím, že se novorozeně narodilo mrtvé, nehýbalo se a bylo studené.

Znalci potvrdili, že obžalovaná netrpí žádnou duševní poruchou, dítě se podle nich nehodilo do jejího způsobu života.