Incident se stal o půl deváté večer poblíž marketu v Kozinově ulici. Podle policie byl jeden z účastníků půtky napaden nožem.

„Zranění, která během incidentu utrpěl, nebyla podle prvotních informací život ohrožující. Zraněný muž byl přepraven k ošetření do nemocnice,“ uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Útočníka se policii podařilo krátce po oznámení incidentu zadržet.

„Po provedení prvotních úkonů putoval do policejní cely. Na případu intenzivně pracujeme, prověřujeme a zjišťujeme všechny jeho podstatné okolnosti. Ve věci je vedeno trestní řízení,“ dodala Jiřina Vybíhalová.

Vášně na sítích

Událost vyvolala mezi obyvateli města vášnivou debatu na sociálních sítích.

Starosta Zábřehu František John přiblížil, že k šarvátce s nožem v ruce došlo mezi mužem slovenské národnosti s vazbou na ubytovnu Jamajka a občany, kteří mají trvalé bydliště na městském úřadu.

„Není správné, že stát u řady občanů sociálními dávkami, které vyplácejí Úřady práce, vypěstoval nárokovou mentalitu. Dostávat dávky, přitom státu či obci nic neodvádět. Ba naopak: znepříjemňovat život slušným lidem, kteří platí daně a na vyplácení příspěvků od státu se tak nedobrovolně podílejí,“ uvedl k tématu ubytoven, na které diskutující často naráželi.

Určitou dobu na vyplácení příspěvků města vliv měla, ale poslanci příslušný zákon záhy změnili. Poslední možností regulace byly takzvané bezdoplatkové zóny, které mohly samosprávy zavádět v místech se zvýšenou kriminalitou. Tuto možnost před pár týdny zrušil ústavní soud.

„Město Zábřeh přivítá kompetence, aby mohlo situaci řešit. Je proti současnému systému ubytoven, kdy město nemá vůbec žádný vliv na vyplácení sociálních dávek a tím i možnosti kontroly. Tématu se věnuji dlouhodobě, bohužel řešení je na našich zákonodárcích, poslancích a senátorech a podle toho to vypadá,“ uzavřel starosta John.