Na hodinu bývalou vedoucí správního odboru jesenické radnice vyhodilo město v únoru. Důvodem bylo hrubé porušení pracovní kázně. Raidová podle vedení města zneužívala své funkce vedoucí a ke svým podřízeným se chovala tak, že to hraničilo se šikanou.

Říkala: nemáš to v hlavě v pořádku

V pátek Raidové přitížila výpověď psychiatra Jana Kubánka, v jehož péči skončila podřízená Heleny raidové Daniela Mudrová. Podle Mudrové ji její vedoucí neustále shazovala.

„Říkala mi, že to nemám v hlavě v pořádku a že skončím v blázinci,“ uvedla už ve středu před soudem Mudrová.

V červenci loňského roku Mudrová skutečně pomoc psychiatra vyhledala.

Psychiatr: Stav pacientky byl vážný

„Stav pacientky byl vážný. Jednalo se o těžší depresi, která souvisela především s tím, co se dělo na pracovišti, kde se stala obětí mobbingu,“ uvedl psychiatr.

„Mluvila o konkrétní osobě, která ji měla ztěžovat život?“ zeptala se soudkyně Ivana Ondryášová. „Hovořila o své vedoucí,“ reagoval lékař, jehož pacientka měla být svou šéfkou šikanována několik měsíců.

Lékař Mudrové musel nasadit léky. „Při psychoterapeutických sezeních jsme probírali možnosti řešení. Kvůli uzdravení musí člověk odejít z místa, kde je šikanován nebo se bránit nebo může dál trpět,“ řekl Jan Kubánek.

Psychiatr prozradil, že stav jeho pacientky se zlepšil v okamžiku, kdy Helena Raidová přišla o své místo.

Sekretářka: Zhubla jsem strachy osm kilo

Objektem sexuálního obtěžování Heleny Raidové se údajně stala její sekretářka Kamila Králová. Na úřad na popud Raidové nastoupila v květnu loňského roku a už o dva měsíce později byla svědkem první hysterické scény. Původně kamarádské sedánky u kávy a návštěvy v nočních podnicích se změnily v povinnost.

Podle Králové ji její vedoucí začala sexuálně obtěžovat.

„Řekla mi, že ke mně cítí víc, než přátelství. Několikrát ke mně přistoupila zezadu a začala mě líbat na krk. Přišla za mnou a s tyčinkami a banánem napodobovala orální sex. Jednou ležela na stole, mlátila do něj rukama a křičela: Jsi jenom moje, moje. Já jsem si tě našla, kdy to pochopíš? Často jsem viděla, že nemá spodní prádlo. Upozorňovala mě na to pokašláváním nebo se přehnula přes stůl a vyhrnula si sukni nebo si vyhrnula rolák,“ popisovala situaci Králová.

„Proč jste neodešla ze zaměstnání?“ zeptala se jí soudkyně. „Tady práce není a ženská se třemi dětmi vydrží vše,“ prohlásila Králová.

A v dalších minutách popsala, co ještě musela snášet.

„Když jsme venku kouřily, řekla mi: Nestůj tak blízko nebo se ti zakousnu do jazyka a začnu tě líbat. Říkala mi, že má ráda sex ve třech. Já se s ničím podobným nikdy nesetkala. To bylo sexuální obtěžování a na to se nedá zvyknout. Přestala jsem jíst a pít kávu, protože to znamenalo, že bych musela poslouchat její sexuální zážitky. Dopodrobna popisovala svůj sex s přítelem a perverzní hrátky. Zhubla jsem osm kilo,“ uvedla Králová.

Dcera Raidové: Byly přítelkyně

Heleny Raidové se k soudu přišla zastat její sedmadvacetiletá dcera, která s matkou a jejími podřízenými chodila za zábavou do nočních podniků.

„Vždy se všechny chovaly přátelsky,“ řekla Helena Janíčková a zdůraznila, že její matka vulgární slova ani gesta nepoužívá.

„Tři dny jsem poslouchala, jak jsem lidem sprostě nadávala. Už začínám být imunní vůči neskutečně trapným lžím. Neklesám na mysli, protože stále věřím, že pravda zvítězí,“ řekla po soudu Helena Raidová.

Reportáž ze druhého dne soudu s Helenou Raidovou najdete v článku: Zvedla sukni, jako že nemá prádlo
Reportáž z prvního dne soudu s Helenou Raidovou najdete v článku: Nejsem sexuální šelma