Sporem se soud začal zabývat v roce 2009, poslední jednání se konalo ve středu 1. prosince. Samosoudkyně Jana Veselá stání odročila. Žalující strana totiž napadla znalecké posudky, které měly určit, zda lékaři v šumperské nemocnici postupovali správně.

„Znalecký posudek napadáme z důvodu podjatosti jeho autora Pavla Čepického. Ten již několikrát v odborné lékařské literatuře publikoval články, ve kterých lékařům radí, jak postupovat v případě, že pochybí. Znalec jednoznačně stojí na straně lékařů a zdravotnických institucí, proto byl již jednou jeho posudek z projednávání v jiné kauze vyloučen,“ zdůvodnil Stanislav Bodlák, právní zástupce Lenky Vaňkové.

Žalující strana si zároveň vyžádala další svědky: zdravotnický personál z Šumperské nemocnice, který byl přítomen porodu, i lékaře z olomoucké fakultní nemocnice, kteří záhy převzali novorozence chlapce do péče.

Šumperská nemocnice vinu svých zdravotníků nepřipouští. „Celá událost nás skutečně velmi mrzí, avšak odmítáme, že by došlo k pochybení našeho zdravotnického personálu. Při porodu chlapečka došlo ke zcela vzácné komplikaci. Celá věc je z odborného hlediska natolik složitá, že se k ní do vynesení pravomocného rozhodnutí nebudeme víc vyjadřovat,“ uvedla mluvčí Šumperské nemocnice Hana Szotkowská.

Lenka Vaňková v šumperské porodnici rodila 26. července 2007. Podle ní zpočátku vše vypadalo, že porod proběhne standardně, v závěru se ale přidaly komplikace a rodičce praskla děloha. Než lékaři provedli císařský řez, dítě bylo deset minut zahlceno krví a hned po porodu bylo intubováno. Následoval převoz dítěte do olomoucké fakultní nemocnice. Tam se potvrdil ten nejhorší scénář: chlapec má nenávratně poškozený mozek. Dnes a čtyř a půlletý Petr nekomunikuje a je zcela nepohyblivý. Matka ho musí krmit sondou a také mu pomocí elektrické pumpy neustále odsávat hleny. Chlapec sporadicky zareaguje úsměvem pouze v případě, že se podnět dostane do jeho zorného pole. Bohužel i prognóza jeho zdravotního stavu je velmi špatná, časté epileptické záchovy jeho mozek dále poškozují.

„Lékaře viním z toho, že při porodu příliš otáleli, císařský řez měli provést dřív. I první dceru jsem rodila císařským řezem. Navíc jsme později zjistili nesrovnalosti v lékařské dokumentaci,“ řekla Lenka Vaňková.

Soudní projednávání kauzy bude pokračovat 23. ledna.