Motivem pachatelky byla údajně snaha oddálit soudní projednávání své záležitosti, která ale nespadá do trestního práva. První anonymní telefonát, v němž se ozval ženský hlas, na soudu obdrželi 18. července kolem osmé hodiny ranní. Anonym sdělil, že v budově jsou uloženy bomby, které budou postupně vybuchovat až do odpoledne.

Další telefon se ozval kolem půl deváté. Hlas zdůraznil, že to není žádná legrace. „Hledejte, za chvíli to bouchne,“ vyzvala volající. Policisté budovu uzavřeli a začali ji prohledávat. „Provoz soudu byl přerušen asi na hodinu, čímž bylo zmařeno několik soudních líčení,“ sdělil mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Žena ve výhrůžkách pokračovala také o den později. „Krátce po poledni opět stejný ženský hlas oznámil na okresní soud uložení bomby a kolem tři čtvrtě na tři odpoledne stejná osoba telefonát zopakovala jako poslední varování, že si nedělá legraci a zbývá deset minut,“ dodal Svatoň.

Policisté sice budovu za provozu propátrali, ale také již byli na stopě pachatelce, která volala z různých šumperských telefonních automatů. Zanedlouho po posledním výhrůžném telefonátu ženu zadrželi. Hrozí jí až tři roky vězení nebo peněžitý trest.