Jeho „šňůra“ se datuje od Štědrého dne loňského roku. Za přibližně měsíc spáchal třináct skutků.

"Do některých objektů se dostal násilím, jinde mu stačilo stisknout kliku neuzamčené branky či dveří a zjistil, že je otevřeno. Lehce se tak dostával na pozemky domů, k jejich garážím a různým přístřeškům, odkud se věci ztrácely nejčastěji. Bral vše, co mělo nějakou hodnotu a dalo se výhodně zpeněžit," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Zloděj dlouhodobě užíval návykové látky, peníze tak potřeboval. Po jeho návštěvě přišli majitelé většinou o stavební nářadí, elektronářadí a různé přístroje, ale zmizel i alkohol, starodávné hudební nástroje či výčepní zařízení.

Místo trojnásobné vraždy v Kostelci na Hané v pátek 29. dubna 2022 večer. Mladý muž tam brutálně zabil svého otce a dva sourozence
Dvakrát více vražd v Olomouckém kraji. Téměř všechny na Šumpersku

Dokonce vzal za vděk i přepravce s prázdnými pivními láhvemi, kterou našel v rekonstruovaném rodinném domě, za kterou při vrácení v prodejně získal hotovost.

Ve čtyřech případech ukradl zloděj z garáží a různých přístřešků i motorky a jeden skútr, které měl v úmyslu používat i když není řidič.

"Některé motorky byly nalezeny nedaleko místa, odkud je vzal, protože se mu nepodařilo uvést je do provozu. Ostatní se mu podařily nastartovat a odjet s nimi," doplnila Miluše Zajícová.

Odjel i s autem

Pokud pachatel někde narazil na odemčené vozidlo, prohledal ho a pobral vše, co se mu hodilo.

V Hrabišíně se mu podařilo dostat na pozemek u rodinného domu a následně do neuzamčené garáže, kde prohledal Škodu Superb. Z garáže vzal elektronářadí.

Při odchodu narazil v přístřešku vedle garáže Škodu Felicia, která měla dokonce klíče v zapalování. Toho využil, odcizené věci naložil do škodovky a odjel.

O tři dny později byla nalezena odstavená na poli mezi Hrabišínem a Obědným, protože s ní zapadl a nebyl schopen vyjet.

V Dlouhomilově například narazil na dvě neuzamčená vozidla, která byla odstavená na volně přístupném prostranství.

"Opět využil příležitosti a pokusil se obě, za pomoci kabelů, nastartovat, ale bezúspěšně. Z jednoho vozidla odcizil alespoň plastový kufr s nářadím," popsala mluvčí Zajícová.

Vypáčený trezor
Gang má na kontě čtyři desítky vloupaček. Nejdřív vždy vyhodili jističe

V Hrabišíně pachatel v noci vnikl do odemčeného domu, kde ukradl batoh s peněženkou, v níž byly osobní doklady a platební karta. Prohledal i neuzamčené vozidlo, které stálo zaparkované v garáži. Tam ale nenašel nic hodnotného. A podobně se dopouštěl i dalších krádeží.

Škoda za 200 tisíc

Svým jednáním napáchal zloděj škodu celkově za téměř 160 tisíc korun, na poškození věcí celkem dalších 34 tisíc korun. Některé z odcizených věcí se podařilo zajistit a vrátit jejich majitelům, část věcí obviněný prodal a zpeněžil a takto získané peníze použil pro svoji osobní potřebu.

Poslední lednový pátek policejní komisař trestní stíhání muže a obvinil ho ze čtyř trestných činů. Za ně mu podle trestního zákoníku hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. Nebylo by to poprvé, co by nějaký ten měsíc strávil ve vězení.

"Z naší strany byl státnímu zástupci vydán podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby, který byl akceptován a soudkyně na základě podaného návrhu státního zástupce rozhodla o umístění obviněného do vazby, kam byl následně eskortován a kde bude čekat až do rozhodnutí soudu," uzavřela Miluše Zajícová.