„Skoro 40 procent nahlášených případů policie šetří jako trestný čin, protože buď se jednalo o krádež vloupáním nebo hodnota odcizeného kola přesáhla 5 tisíc korun. V období od začátku března do konce června se jednalo o více jak dvacet případů krádeží kol na území šumperského okresu měsíčně,“ sdělil mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Nejvíce případů, a to čtyřiapadesát spadá, do působnosti šumperského obvodního policejního oddělení, zábřežští a mohelničtí policisté přijali shodně 19 oznámení.

Drzost zlodějů někdy nezná mezí. Například pouhých deset minut stačilo 12. srpna pachateli, aby odjel s kolem z poměrně frekventovaného místa u zábřežského marketu Albert. Majitel si sice své horské kolo značky Specialized S-Works v hodnotě přes 100 tisíc korun zamkl ke stojanu, pro zloděje to ale nebyl problém. Další majitel drahého kola o něj přišel rovněž v Zábřehu, když je nechal zamčené u prodejny kol. Po chvíli na místě našel jen přestřižený lankový zámek, kolo skoro za 50 tisíc korun bylo pryč.

Naopak krádež nevyšla zloději, který se pokusil ze zahrádky restaurace v Mohelnici odjet s kolem za 100 tisíc korun. Dvaadvacetiletý majitel ale pachatelovo počínání zaregistroval a muže ujíždějícího na jeho kole začal pronásledovat. Prchající nenechavec ovšem asi po třiceti metrech jízdu nezvládl a havaroval, přitom si rozbil hlavu. Okradený cyklista mu poskytl první pomoc a zavolal sanitku, po vyléčení si ovšem neúspěšný zloděj vyslechl obvinění z krádeže.

„Policisté doporučují používání kvalitních bezpečnostních zámků, ve společných prostorách domu by lidé měli dbát na pečlivé zamykání. V každém případě by lidé měli mít poznačený výrobní číslo rámu,“ doporučil mluvčí policie.