Krade se ale i v menších obcích. V posledních dnech se zloděj objevil na hřbitově v lázeňském městě Slatinice.

„V době od 10. do 15. prosince pachatel vypáčil dva kovové rámy okna náhrobku a ukradl tři měděné pohřební urny,“ popsal olomoucký policejní mluvčí Petr Čunderle. Majitel náhrobku škodu vyčíslil na šest tisíc korun.

Většina krádeží se však k policii nebo městským strážníkům nedostane. „Největším problémem je, že okradení lidé nikomu nic nehlásí. Mají pocit, že je to zbytečné. Možnost případného nalezení ukradených věcí je minimální,“ sdělil Kleiner.

Jde o zhovadilost a neúctu k mrtvým

Škody přitom nejsou nejmenší. Zloději sice za ukradené věci utrží pár korun, ale náprava škod je mnohem vyšší.

„I když jde o drobnosti, tak oprava jde do tisíců. Majitelé hrobů tomu jen těžko mohou zabránit. Strážníci sice často na hřbitovech chodí na pochůzky, ale hřbitovy jsou velmi rozlehlé, že to zkrátka nelze uhlídat,“ sdělil Kleiner.

S krádežemi na hřbitovech se lidé nesetkávají pravidelně. „Chodí to ve vlnách. Odhaduji, že v době od jara do podzimu jsme měli tak sto padesát případu. Jde o zhovadilost a neúctu k mrtvým.“ dodal Kleiner.

Plenění na Jesenicku

Nájezdům zlodějů musely v září čelit také hřbitovy na Jesenicku. Nejhůře to tehdy odnesly hroby v Javorníku.

„První zářijový víkend neznámý pachatel z různých hrobů odcizil šestnáct svítilen, další tři poškodil. Z hrobu německé rodiny zmizelo měděné zábradlí. Škoda byla vyčíslena na dvacet tisíc korun,“ sdělila tehdy mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová. O týden později se zloději objevili v Bílém Potoce. Odsud si odnesli kromě osmi svítilen také dvě urny s popelem zesnulých.

„Další krádeže se staly ve Vlčicích a Uhelné, také v těchto případech se pachatelé zaměřili na hřbitovní lampičky,“ dodala Neubauerová.

Urny jako výrobní zmetky

Když už někdo objeví ve sběru podezřelé urny, nemusí jít ještě o lup. Takový případ se stal v první polovině listopadu v Prostějově. Strážníci v jedné z tamních sběren objevili osm uren se jmény na štítcích a šest hřbitovních lamp.

„Pracovali jsme zpočátku s verzí, že jde o předměty z krádeže. V poslední době totiž podobné věci mizely například ze hřbitovů na Plumlovsku,“ uvedl prostějovský policejní mluvčí Petr Weigärber.

Tato hypotéza se nakonec nepotvrdila. Kriminalisté zjistili, že šlo o zbytky a výrobní zmetky.

O EXTRA KRÁDEŽI ŽULOVÝCH DESEK PŘÍMO Z HROBU V PROSTĚJOVĚ ČTĚTE ZDE: Z hrobu ukradli žulové desky, každá váží přes metrák