„Obžaloba z trestného činu zpronevěry byla podána u soudu dne v prosinci. Poškozenou stranou je společnost Podniky města Šumperk. Jednání bylo nařízeno na 7. února," uvedl mluvčí šumperského soudu Milan J. Lipenský. Za trestný čin zpronevěry, kdy pachatel způsobí škodu velkého rozsahu, může soud uložit několikaletý trest vězení.

Bývalá zaměstnankyně peníze ze společnosti hospodařící s majetkem města vyváděla dvěma způsoby.

„V obžalobě se uvádí, že prováděla výběry peněz na fiktivní doklady. Jednalo se ale také o kauce, které byly složeny v hotovosti, ale do pokladny již nedoputovaly," uvedl šumperský místostarosta a předseda představenstva PMŠ Tomáš Spurný.

Pokud by se zpronevěřená částka zprůměrňovala, bývalá zaměstnankyně si tak mohla ke svému platu přilepšovat skoro třiceti tisíci korun měsíčně. Peníze totiž z PMŠ mizely od roku 2004 až do roku 2015, kdy hrubé nesrovnalosti v účetnictví odhalila podrobnější kontrola. Ta se konala v souvislosti s nástupem nového ředitele Patrika Tomáše Pavlíčka, který funkci přebíral po Luďku Šperlichovi.

Nové vedení PMŠ ihned na podezřelou zaměstnankyni podalo trestní oznámení na policii a rozvázalo s ní pracovní poměr. Podobný skandál by už v PMŠ v budoucnu nastat neměl, loni se již podařilo pro hospodaření nově nastavit všechny interní směrnice i důkladné kontrolní mechanismy.

Pokračování zřejmě bude mít i druhá kauza, která se týká bývalého ředitele PMŠ Luďka Šperlicha. Okresní soud ho v prosinci odsoudil k podmínečnému trestu za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle žalobce se Luděk Šperlich tohoto přečinu dopustil, když nevymáhal dostatečně tvrdě dluhy od nájemců hotelu Sport.

Ti dlouhodobě neplatili faktury za energie. V závěru líčení Šperlichův obhájce poukázal na to, že vina jeho klienta nebyla prokázána a odpovědnost leží především na členech statutárních orgánů.

Mezi nimi byli současní i bývalí představitelé města, mezi nimi i starosta Zdeněk Brož. Všichni ale vystupovali jen v roli svědků. Případ tak nejspíš skončí u krajského soudu, kam se údajně žalovaná strana chce odvolat.