„Pokud byste se mě zeptali, co vidím jako hlavní úkol pro sebe a celý resort v současné době, tak se domnívám, že je to potřeba změny vnímání celé situace a nálady ve společnosti. A k tomu potřebuji vás - média, novináře. Pojďme společně změnit pocit strachu v respekt,“ vyzval na úvod svého projevu Blatný. „V žádném případě neschvaluji to, co se stalo na konci jedné z demonstrací na Staroměstském náměstí, ale i to vnímám jako jakýsi extrémní projev strachu a odmítání,“ dodal. 

Blatný přislíbil, že veškerá další opatření budou založena na datech. „Ta budou všem srozumitelná, sdílená a diskutovaná odborníky napříč politickým spektrem a odbornými organizacemi,“ řekl ministr. „Musíme táhnout za jeden provaz a pokud to máme udělat, musíme vědět proč.“ První data plánuje Blatný sdělit v pátek na tiskové konferenci. 

„Myslím si, že současná opatření tak, jak jsou nastavená, není třeba nějak zásadně zpřísňovat, pakliže je budou lidé dodržovat,“ uvedl Blatný. „Různé tweety, které se objevily a kde je psáno, že budu zavírat výtahy a vypínat světla, berte prosím s rezervou,“ reagoval na satirické účty, které se objevily na sociálních sítích.

Vyjádřil se také k tomu, proč až doposud odmítal komunikovat s novináři. „To, že jsem s vámi až doposud nekomunikoval, není žádná neúcta ani k vám, ani k občanům této země. Ale je to proto, že jsem dal slib, že dokud se pan premiér a pan prezident nerozhodnou co bude dál, tak mi nepřísluší se k tomu vyjadřovat.“

Blatný musel čelit také otázce na končícího ministra zdravotnictví Romana Prymulu, který bude i nadále na ministerstvu působit a podílet se na boji s koronavirovou nákazou. „Pan profesor Prymula je skvělý odborník a epidemiolog a byl bych bláhový, kdybych nechtěl jeho expertizu využít,“ vysvětlil.

Babiš: Hlavní je ochrana seniorů a nemocných

„Hlavní téma, které musí pan ministr řešit, je samozřejmě pandemie covid-19. Z hlediska vývoje si myslím, že objektivnější data budeme mít až v pátek, z modelů není jasné, jestli už brzdíme nebo nebrzdíme,“ uvedl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. Znovu také vyzval, aby lidé dodržovali opatření a zdůraznil, že využití hromadné dopravy nekleslo natolik, jako tomu bylo v březnu letošního roku.

Nejdůležitějším úkolem je podle Babiše ochrana lidí nad 60 let a nemocných. Vláda objednala dva miliony antigenních testů, které mají sloužit k plošnému testování seniorů. „Je tady jasný plán, jakým způsobem to testování proběhne,“ uvedl Babiš a dodal, že v rozpočtu jsou vyhrazené prostředky až na deset milionů testů.

„Přeji panu ministrovi, aby se mu dařilo, a aby pokračoval v realizaci projektů, které ministerstvo zdravotnictví realizuje,“ uzavřel Babiš.

Kdo je ministr zdravotnictví Jan Blatný?

Doc. MUDr. Jan Blatný, Ph.D.
• Narodil se v roce 1970 v Prostějově.
•Vystudoval všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, získal titul PhD. v oboru pediatrie.
• V roce 2019 se stal docentem.
• Působí jako primářem oddělení dětské hematologie a zdravotnický náměstek pro dětskou nemocnici Fakultní nemocnice Brno.

Vystudoval všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde v roce 2005 získal titul PhD. v oboru pediatrie. Na fakultě v současné době vyučuje a v roce 2019 se stal docentem. Působí jako zdravotnický náměstek pro dětskou nemocnici Fakultní nemocnice Brno, kde je i primářem oddělení dětské hematologie. Má řadu mezinárodních zkušeností a pracoval s odborníky po celém světě.

„Pana Blatného jsem profesně zaznamenal několikrát. Vždy byl slušný a naprostý profesionál. Je to kvalitní člověk, kterému nezbývá než pogratulovat a popřát hodně štěstí. V kontextu jmen, která přichází v úvahu, je to člověk na svém místě,“ uvedl Marek Šlapal náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.

Dosavadní ministr zdravotnictví Roman Prymula byl do funkce jmenován teprve 21. září poté, co jeho předchůdce Adam Vojtěch rezignoval. V době, kdy vláda přitvrzuje opatření proti koronaviru a apeluje na občany, aby je dodržovali, se setkal v restauraci, které musí být na základě jednoho z nařízení uzavřeny, setkal s šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem. Po značné kritice veřejnosti, opozičních politiků i premiéra Andreje Babiše podal demisi.