V březnu se víceméně náhodně dostal na stůl ministra zdravotnictví a vnitra matematický model ředitele pojišťovny Direct Pavla Řeháka. Prognóza růstu infekce byla tak dramatická, že vláda, která žádný podobný materiál nezpracovala, zatáhla za záchrannou brzdu.

Deník se ptá vlády. OtázkyZdroj: DeníkV květnu přišel Řehákův tým znovu. Předložil kabinetu materiál s 32 kroky, jež se měly udělat v létě, aby byl podzim relativně klidný. Nikdo nezareagoval. Nezasedala centrální epidemiologická komise ani Ústřední krizový štáb. Zvítězila doporučení marketingových specialistů. I proto v srpnu premiér zrušil manuál ministra zdravotnictví obsahující nošení roušek ve školách a restauracích.

Koncem září se epidemie dramaticky rozvinula. Všude se přestalo učit a nyní hrozí druhé uzavření země. Komunikace s veřejností se nezlepšila. Jen polovina lidí věří informacím z úst ministra zdravotnictví Prymuly a pouhá třetina tomu, co říká premiér Babiš.

Důvěra ve vládní strany klesá. Nastal čas, kdy je nutné klást odpovědným činitelům naléhavé otázky. Krize totiž neskončí poklesem reprodukčního čísla. To nejhorší v oblasti hospodářství nás teprve čeká.