Průměrná rodina se dvěma dětmi, kde otec je drobný živnostník a matka prodavačka, přijde kvůli ozdravnému balíčku o 87 200 korun ročně. K tomuto číslu došla místopředsedkyně sněmovny za hnutí ANO Klára Dostálová. V úterý při zahájení mimořádné schůze pršely z opozičních řad desítky výtek na adresu Fialova týmu.

Prezident Petr Pavel
Úsporný balíček? U vlády si cením odvahy. Ale sporné body tam má, řekl Pavel

„Největší ozdravení by bylo, kdyby tato vláda odešla,“ uvedl šéf ANO Andrej Babiš. Podle něj nemá smysl o konsolidačním balíčku jednat, neboť ministři „nevědí, co chtějí“. Odkazoval se na jednání pondělní tripartity, kdy odboráři a zaměstnavatelé prohlásili, že připraví pozměňovací návrh k vládní předloze.

Premiér Petr Fiala ovšem zdůraznil, že to neznamená jeho automatické přijetí. Sama koalice ale připouští, že některé úpravy budou přijaty. Jde předně o daň z nemovitosti, která by se sice měla zdvojnásobit, ale putovala by do pokladen měst a obcí, jak je tomu doposud. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek oznámil, že bude usilovat o zrušení růstu renty pro bývalé prezidenty.

Zdroj: Deník

Co všechno už zaznělo v unikátních debatách Deníku s premiérem Petrem Fialou? Články a videa najdete pohromadě ZDE

Podle Babiše je předložený balík zbytečný, neboť kdyby vláda uměla hospodařit, nemusela by zvyšovat daně a snižovat penze. „Pan premiér mluví o tom, že nesmíme zadlužit naše vnuky. Žádní ale nebudou, protože porodnost trvale klesá. Když jsme skončili, byla Česká republika devátá v žebříčku prosperity, teď je dvanáctá a v inflaci třetí nejhorší. Měli byste přijít a znovu požádat o důvěru sněmovny,“ vyzval expremiér Babiš vládu.