Na infarkt si zadělávají pacienti většinou několik let. Špatnou životosprávou, nedostatkem pohybu nebo zanedbanou léčbou. V zimě se pak problémy ještě umocní, kvůli klesající teplotě.

„Nacházíme souvislost s poklesem teplot a výskytem infarktů či úmrtími na chronickou ischemickou chorobu srdeční. Teplotní propad o přibližně 10 °C zvedá počet srdečních příhod asi o sedm procent,“ vypočítává  Aleš Linhart, předseda České kardiologické společnosti (ČKS).

Vedoucí lékař Agel Diagnostického centra MUDr. Borek Frydrych.
Rakovina prsu se týká i mužů, varují specialisté z Novojičínska. Případů přibývá

Příznaky infarktu

Dlouhotrvající bolest na hrudníku, která se může šířit do krku, zubů, dolní čelisti nebo obou horních končetin. Infarkt provází také bolest v zádech či břiše. Diagnoza infarktu myokardu je potvrzena při prvním kontaktu s lékařem po natočení EKG a na základě typických biochemických změn.

Zdroj: IKEM

Data mají lékaři ze zahraničních studií, trend ale potvrzuje i sběr dat Českého statistického úřadu. Například v roce 2020 zabíjel infarkt nejčastěji v měsících lednu a prosinci. Celkem postihl 22 497 lidí. Typickou obětí je člověk starší šedesáti let s vysokým krevním tlakem, cholesterolem, obezitou a zálibou v cigaretách.

Důvodem, proč zima tak útočí na srdce, spočívá ve vlivu teploty na lidské tělo. „V zimním období mají pacienti vyšší krevní tlak, na náhlou změnu teploty pak reagují věnčité tepny křečí,“ doplňuje Linhart.

Riziko se zvyšuje pro ty, kteří se moc nevěnují pohybu, zima na ně ale klade náhlé povinnosti. Třeba když musí hned ráno vstát z vyhřátého bytu a věnovat se odhrabávání sněhu  na vymrzlé ulici. Lékaři apelují, aby lidé svůj zdravotní stav pozorovali a v případě dojmu, že něco není v pořádku, hned volali záchranku.

Uživatelé Viagry mají podle vědců o 69 procent nižší šanci, aby se u nich vyvinula Alzheimerova choroba.
Viagra jako lék na Alzheimera? Podle nové studie je to možné

Počet úmrtí na srdeční choroby včetně náhlých příhod trvale stoupá. Česko zabírá jedno z nejhorších míst v Evropě. Pandemie problém jen umocnila. Český statistický úřad uvedl, že v roce 2020 zemřelo meziročně o patnáct procent lidí více. Hlavní příčinou smrti byl sice covid-19, další příčky ale patří nemocem oběhového systému, které nadúmrtí způsobily u 3100 lidí.

Často přitom zbytečně, když se postižení vědomě rozhodli nevyhledat lékařskou péči. „Každá vlna covidu snížila u nás na oddělení příjem pacientů odhadem o dvacet procent. Vidíme to i letos, obvykle k nám přichází dvacet lidí s infarktem týdně, nyní je to pět až šest,“ popisuje současný stav Miloš Táborský, přednosta I. interní kliniky – kardiologické ve FN Olomouc.

Infarkt se dá přechodit, na chvíli

Část pacientů k doktorům nedochází kvůli obavám, že mají covid a nechtějí s ním být diagnostikováni. Příznaky přitom nemají původ ve virové nákaze, ale právě v infarktu, který „přechodí“. „Takových pacientů jsme měli v ordinacích hodně a stále přibývají,“ přibližuje Petr Kala, prezident České asociace intervenční kardiologie České kardiologické společnosti.

Nejčastější je náhrada kloubu kyčelního, těsně následována náhradou kloubu kolenního.
Zdravé tělo zajistí jen dobrá údržba. Češi dělají hned několik závažných chyb

Upozorňuje, že infarkt bez lékařského ošetření nadělá v těle obrovské škody a přestože ho dotyčný přežil, výhledy nemusí být vůbec optimistické. „K lékaři už pacienta nedožene bolest, ale dušnost, zhoršení výkonosti. Přechozený infarkt pak odhalíme na EKG, echokardiografii a jedná se o rozsáhlé změny, poškození několika koronárních tepen, velkou jizvu na srdečním svalu,“ popisuje Kala. „Do budoucna těmto lidem hrozí srdeční selhání, arytmie i srdeční smrt,“ varuje lékař.

Při včasném ošetření infarktu je přitom až 95procentní šance, že se po léčbě pacient vrátí do plnohodnotného života jako před srdeční příhodou.