Průzkum zákaznického chování vyhodnotila například cestovní agentura Invia. „Na nabídky last minute spoléhá jen 21 procent respondentů. Omezený výběr last minute zájezdů většinou nenaplňuje představy klientů, a ti se musí smířit s tím, že sleví ze svých požadavků a přistoupí na výrazný kompromis,“ vysvětlila důvody mluvčí Invie Jiřina Ekrt Jirušková.

Dovolená? Velké úspory lze dosáhnout výběrem, plánováním a přípravou.
Úspora v cizině začíná doma. K levnému cestování pomůže několik zásad

Zatímco v květnu nebo červnu se daly nabídky last minute koupit i se třicetiprocentní slevou oproti běžným cenám, nyní je už na úsporu pozdě.

„Na exponované červencové termíny a žádané hotely některé cestovní kanceláře dokonce zvyšují ceny s blížícím se datem odletu, z důvodu vysokého zájmu. V last minute nabídce se během hlavní sezóny objevují zejména ubytovací kapacity pro méně náročnou klientelu, neboť nároční zákazníci vybírají včas,“ upozornila výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA ) Kateřina Chaloupková.

Zdroj: Youtube

Na špici prodejů zájezdů u cestovních kanceláří a agentur se drží Řecko, Španělsko a Itálie, z mimoevropských destinací jsou to Egypt, Spojené arabské emiráty a skokanem roku je podle AČCKA Albánie. Ta je pro mnohé cestovatele alternativou k bulharským nebo tureckým letoviskům.

Lidé volí kratší pobyty

Ačkoli čeští dovolenkáři letos čelí vysoké inflaci nejen v tuzemsku, ale také v zahraničí, odepřít si kvůli šetření dovolenou nechtějí.

„Lidé, kteří kvůli zdražování dovolenou omezí, nebo na ni v nejexponovanější době o letních prázdninách nejedou, je pouhých šest procent. Ukazuje se, že finance ovlivňují spíše délku pobytů. Pokud chtějí lidé ušetřit, volí buď kratší pobyt, nebo jinou než původně plánovanou destinaci,“ okomentoval situaci ředitel portálu Slevomat Ladislav Veselý.

Každý druhý Čech míří letos v létě na zahraniční dovolenou
Dovolená v zahraničí: Kdo si zájezd koupil u cestovky včas, ušetřil peníze

Nepříjemným překvapením jsou v letošní sezóně vysoké ceny v Chorvatsku. A to i přesto, že v zemi panuje nižší inflace než v Česku. Podle Eurostatu v květnu nepřesahovala 8,6 procenta, zatímco v tuzemsku bujela nad 12,5 procenty.

Kam loni Češi vyjeli nejčastěji (v tis.)
Chorvatsko – 846
Slovensko – 631
Itálie – 519
Egypt – 470
Řecko – 363
Rakousko - 328

Zdroj: ČSÚ

Podle Veselého začali lidé více vnímat jako možnou alternativu za Chorvatsko například Baltské moře. Zejména Polsko je aktuálně velkým konkurentem v nabídkách pobytů jak u moře, tak i například pro prázdniny na horách.

Nižší ceny za hranicemi nutí podle Veselého i teď, v hlavní sezóně, hotely a další ubytovací zařízení zlevňovat. „Týká se to především Krkonoš a Jeseníků. U mnohých hoteliérů vidíme, že zlevňují o deset až dvacet procent. Bojí se, že se nezaplní ani na poslední chvíli, a proto se rozhodli jít s cenou dolů,“ doplnil Veselý.