I situace, která se jeví jako zvládnutelná, může poměrně snadno vyústit v tragédii. Tato poučka se v tragické podobě znovu vyjevila minulou sobotu, kdy se při pokusu šestačtyřicetiletého otce sjet na raftu se dvěma dcerami rozvodněnou řeku po převrácení raftu jedna z dívek utopila. Podobné situace bohužel nejsou až tolik výjimečné a každý rok se opakují.

Když rodiče přecení síly

Podobný případ, jako bylo sobotní tragické drama na Morávce, se udál loni v srpnu v kanálu La Manche. V jižní části kanálu poblíž pláže u francouzského města Agon-Coutainville se převrátilo menší rekreační plavidlo, na němž se plavili tři dospělí a tři malé děti, sedmiletý chlapec a devítiletá a třináctiletá dívka. Příčinou nehody byla zřejmě příliš velká větrnost a s ní spojené vlnobití, na něž byla použitá rekreační loď příliš malá.

Zatímco dospělí nehodu přežili, děti zůstaly několik minut uvězněné v kajutě pod vodou. Když se k nim konečně dostala pomoc, selhávala jim už srdeční činnost a nepodařilo se je oživit. O případu informovala BBC, podle níž se otec obou dívek pokoušel pod vodou rozbít okno kabiny kopáním, údery rukou a posléze i lodní kotvou, ale bohužel marně. 

Velké drama se odehrálo v neděli 21. června 2020 ve Frýdku-Místku. Muž se dvěma dětmi se vydal na raftu na vodu. Plavidlo se převrhlo. Vytáhnout je museli hasiči.
Raftová tragédie ve Frýdku-Místku: Otce utonulé zřejmě čeká trestní stíhání

Přecenění sil, kdy rodič dostatečně neuvážil, že v případě krizové situace musí kromě sebe zachraňovat i dítě, stálo i za tragédií devítiletého českého chlapce, k níž došlo v říjnu roku 2002 při výstupu na třítisícový vrchol Keeseck ve východním Tyrolsku. Chlapec toužil zdolat svou první třítisícovku, ale při náročném výstupu, na který se vydal se svým otcem a dalšími turisty, se po noci strávené v terénu podchladil a vyčerpal. Nebyl tak schopný sestoupit a jeho padesátiletý otec mu nedokázal pomoci, navíc ztratil v hlubokém sněhu orientaci.

Podle rakouských médií z té doby chlapcův otec přecenil své i synovy síly, podcenil náročný terén a bohužel ani nevybavil hocha odpovídajícím zimním oblečením. Kritiku vyvolalo také jednání zbylých deseti členů turistické výpravy, kteří zanechali vyčerpaného otce s chlapcem za sebou a pokračovali v túře. 

Velké drama se odehrálo v neděli 21. června 2020 ve Frýdku-Místku. Muž se dvěma dětmi se vydal na raftu na vodu. Plavidlo se převrhlo. Vytáhnout je museli hasiči.
Drama ve Frýdku-Místku: Muž s dívkami chtěl sjet řeku! Jedna z nich zemřela

Proti otci oběti bylo později zahájeno trestní stíhání pro podezření ze zabití z nedbalosti a proti dalším osmi členům turistické skupiny pro podezření z neposkytnutí pomoci. Zemský soud v Innsbrucku odsoudil v roce 2003 otce k podmíněnému trestu odnětí svobody na šest měsíců s tříletým odkladem

Utopení hrozí rychle

Sobotní neštěstí na Morávce navíc není první, k němuž během letošního deštivého června došlo. K obdobné tragické nehodě, jejíž obětí se stalo bohužel malé dítě, došlo bohužel hned první červnový den v obci Ostrý Kámen na Svitavsku, kde čtyřletý chlapec spadl do jímky s vodou u rodinného domu a utopil se. 

Prvního června letošního roku se veřejnosti také znovu připomněl hodně medializovaný případ ze srpna 2018, kdy se v jezeře Lhota u Prahy utopili dva vietnamští chlapci. Podle státní zástupkyně Dany Čechové rodiče obou chlapců zanedbali rodičovskou zodpovědnost, protože se jim dostatečně nevěnovali, přestože ani jeden z hochů neuměl plavat. Státní zástupkyně proto obvinila rodiče ze spáchání přečinu usmrcení z nedbalosti, mělnický soud však jejich stíhání letos v květnu zastavil. Proti tomuto rozhodnutí podala státní zástupkyně 1. června stížnost, případem by se tak měl zabývat Krajský soud.

Ilustrační foto.
Při povodních na Pardubicku zemřel muž

Podobná situace jako na jezeře Lhota, avšak s odlišně tragickým koncem, se odehrála v červenci 2018 na vodní nádrži Benedikt ve stejnojmenném rekreačním areálu na okraji Mostu. Ve vodě se topil nezletilý chlapec, kterého se snažil zachránit jeho otec. Ani on neměl dost sil na to, aby svého syna dostal na břeh, oba se proto začali topit. Přivolaným záchranářům se nakonec podařilo oba vytáhnout a chlapci včas poskytnout první pomoc, otec však ani přes několik desítek minut trvající resuscitaci nenabyl vědomí a zemřel.

Pozor na venkovní bazény

Nebezpečí přitom nehrozí jen od venkovní vody, ale i od nevinně vyhlížejících domácích vodních rezervoárů, jako jsou vany, sprchové kouty nebo zahradní bazény. Svědčí o tom třeba smutný a tragický případ dvouletého chlapce, který se v srpnu roku 2018 v Písku utopil právě v zahradním bazénu, k němuž se dokázal sám dostat z domu během pár nestřežených minut. Podobný případ se stal ten rok i na Čimelicku, kde se však naštěstí tříletého chlapce podařilo zachránit.

V bazénu se utopila také rok a půl stará dcerka nejúspěšnějšího amerického sjezdaře Bodeho Millera a jeho manželky Morgan. „Jsme zdrceni. Naše malá Emmy zemřela, nikdy jsem si nemyslel, že budeme muset prožít takovou bolest,“ napsal Miller na sociální sítě. 

Dávat pozor a zvažovat možné nehody

Zvlášť u vody (a nemusí být ani rozvodněná) je proto vždy nezbytné pamatovat na dvě zásady, které mohou pomoci vyvarovat se neštěstí. Pokud jsou rodiče u vody s malými dětmi, neměli by nikdy polevovat na pozornosti, ať už se voda jeví jakkoli mělká a "bezpečná". Topící se dítě totiž většinou (v rozporu se zažitou představou) nekřičí, ani nedělá zběsilé pohyby, takže pokud ho někdo trvale nesleduje, je lehké přehlédnout, že se topí.

V případě, že rodiče chtějí dětem dopřát i nějaký sportovní zážitek, měli by dobře zvážit zejména své vlastní síly a schopnost zajistit dětem bezpečí, pokud se něco pokazí.