Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš novinářům při odchodu ze Strakovy akademie řekl, že koalice jsou s výsledkem spokojeny a výsledek jednání zveřejní kvůli textové editaci "v nejbližších dnech". Nad dokumentem se lídři koalice sešli v úterý a ve středu večer. Podle předsedy lidovců a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky bylo proto ve čtvrtek jednání formální a kabinet dokument schválil jednomyslně.

„Dokument má ještě některé úpravy textové a myslím, že je to dobrý program pro budoucnost České republiky," uvedl Bartoš k termínu zveřejnění prohlášení vlády.

Testování na koronavirus ve škole. Ilustrační foto.
Omikron už v Česku tvoří polovinu nových nákaz koronavirem, říká výrobce testů

Vláda podle Bartoše program připravovala s ohledem na stav jednotlivých resortů i finanční situaci Česka. Všechny strany koalice jsou podle něj s výsledkem spokojeny, program považuje Bartoš za dobrý pro budoucnost země. „Ministři měli k dispozici texty, které zpracovávaly odborné týmy. Následně jsme probrali proces, jakým vznikalo programové prohlášení. Pak došlo ke schválení," uvedl ke krátkému jednání kabinetu.

Také podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) byla diskuse krátká. „Nebyly tam žádné rozpory, žádné zásadní třenice ohledně programového prohlášení. Spíše jsme se snažili ujasnit formulace a dát dokumentu nějaký logický rámec," řekl novinářům. Za stěžejní v oblasti školství považuje změnu stylu a obsahu vzdělávání. "Budeme se snažit, aby se ve školách méně biflovalo a více se žáci a studenti připravovali na budoucí svět, ve kterém se každý absolvent jakékoli školy bude muset umět učit novým věcem. Se znalostmi, se kterými vyjde ze školy, už bohužel nevystačí," doplnil Gazdík.