Zaměřit se na úspory hodlá hlavně na výdajové stránce rozpočtu. Zejména aby vládní opatření cílila lépe na pomoc těm, kteří ji nejvíc potřebují. „Máme k dispozici opravdu velký katalog, který nám předložil NERV, i další doporučení od odborníků, takže něco vybereme,“ slíbil premiér.

Na straně výdajů rozpočtu naopak podle něj posílí kapitoly věnované na bezpečnost, dopravní infrastrukturu a vzdělávání. Letos tak na tyto oblasti půjdou rekordní částky. „A chceme v tom pokračovat, takže peníze najít musíme. To jsou věci, které jsou úkolem státu, a je důležité pro naši budoucnost, abychom do nich investovali,“ tvrdí Fiala.

Fiala: Posílení rozpočtu na obranu pomůže i českým formám

Na obranu se podle něj nesmí zapomínat ani v době, kdy Česku nehrozí nebezpečí. „Nemůžeme čekat, až zase přijde nějaká krize, abychom si všichni uvědomili, že máme do armády investovat. To je pozdě,“ míní premiér. Vláda totiž tento týden schválila uzákonění garance výdajů na obranu a bezpečnost ve výši dvou procent HDP. „Investice do obrany musí být dlouhodobé a kontinuální,“ prohlásil Fiala.

Na celý záznam debaty se můžete podívat zde:

Zdroj: Deník

Premiér připomněl, že historicky patří obrana a bezpečnost mezi nejdůležitější funkce státu, jenž v tomto směru nemůže být nahrazen nějakou soukromou iniciativou. „Musí to dělat stát a je správné, aby na to šly finanční prostředky,“ konstatoval Fiala. Připomněl, že to neznamená jen „koupit nějaké tanky a letadla“.

Peníze vynaložené na obranu podle něj přitom slouží celé společnosti i v širším smyslu, zejména její ekonomice. „Do armádních akvizic zapojujeme i české firmy, které se zabývají zbrojním průmyslem,“ připomněl premiér. „Vznikají tak nová pracovní místa, podporuje se výzkum, práce s přidanou hodnotou. Každé peníze, které dáváme do obrany, se mnohonásobně vracejí,“ poznamenal Fiala.

Český premiér Petr Fiala.
Situace na úřadech práce se zlepší, reagoval na kritiku premiér Petr Fiala

Premiér slíbil, že se s penězi na armádu bude nakládat především efektivně. „My se snažíme, aby bylo ty prostředky například možné přesouvat z roku na rok, abychom s nimi mohli nakládat strategičtěji, což je hrozně důležité. V minulých letech se několikrát stalo, že třeba řada prostředků vyčerpána nebyla,“ připomněl Fiala přístup svých předchůdců.