„Dřív jsem pekla tak 18 druhů cukroví, ale letos budu ráda, když dětem udělám deset,“ říká čtyřicetiletá Jana z Hradce Králové. Ta kromě omezení sortimentu sníží i jeho množství. „I když se dívám na slevové akce na máslo, rum či mouku, ceny jsou vysoké. Udělám toho méně,“ dodává.

O tom, že by šla pro cukroví do cukrárny nebo využila nabídek na internetu, ale neuvažuje. „Pečení je rodinná tradice, a taky cukrárny i soukromé inzeráty oproti loňsku zdražily,“ dodává žena.

Kupované cukroví přijde draho

Čísla jí dávají za pravdu. Na internetu se domácí cukroví pečené „na klíč“ napříč republikou pohybuje ve rozmezí od 400 do 1200 korun za kilogram. Profesionální producenti jsou sice levnější, ale i ti šli s cenami nahoru.

O kolik vzrostly náklady na cukroví?O kolik vzrostly náklady na cukroví?Zdroj: DeníkDeníkem oslovení cukráři napříč republikou svorně potvrdili, že oproti loňskému roku museli zdražit v průměru o 80 až 100 korun na kilogramu.

Připlatí si například klienti brněnské cukrárny A na chuť, pražské cukrárny Skála či zájemci o cukroví od žáků Střední školy gastronomie a služeb v Nové Pace na Jičínsku. „S ohledem na zdražování surovin, energií a pohonných hmot musíme letos navýšit ceny vánočního cukroví. A to až o 80 korun,“ řekl ředitel školy Petr Jaroš. Škola loni pro zákazníky upekla půl druhé tuny cukroví, jeden kilogram zde přišel na 300 korun.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se letos, více než kdy jindy, vyplatí upéct si cukroví doma. A to proto, že zhruba čtvrtinový letošní nárůst cen oproti loňsku je dán nejen zdražením surovin a energií, ale také lidské práce. „Stoupají mzdy cukrářů či pekařů. V ceně kupovaného cukroví je pochopitelně zákazník platí. Pokud si místo toho upeče cukroví doma sám či sama, také bude čelit dražším surovinám a energiím, ačkoli mnohým domácnostem se cena elektřiny či plynu zvedne až od 1. ledna. Nebude ale čelit dražší ceně práce,“ dodává Kovanda.

Náhražky? Raději ne, míní cukrář

Na internetových fórech se letos lidé předhánějí v tom, jak zdražující se suroviny nahradit. Vše podle vzoru: Nemáte máslo? Vražte tam margarín. Náhražky, kdy například mnozí radí nahradit rum likérem, však nedoporučuje cukrář Zdeněk Kloc z brněnské cukrárny Kolbaba. „Pokud jde o klasické cukroví, tak náhražky rozhodně nedoporučuji. Zcela to zkazí chuť,“ míní cukrář.

Výlov Velké Podvinice.
Ceny půjdou nahoru. Za ryby na Vánoce si Češi letos připlatí

Podle něj máslo, rum a lískové ořechy nic nenahradí. Má však tipy, jak ušetřit. „U některého cukroví můžeme máslo „nastavit“ margarínem. A to u více kořeněného cukroví. Například pracen. Ale rozhodně ne například u rohlíčků.“

Podle Kloce je pak vůbec největší průšvih, pokud někdo bude chtít máslo nahradit tuky s tzv. máslovou příchutí: „To je opravdu peklo a ať to nikdo nezkouší.“ Co se pak týče rumu, tak pokud jde člověku pouze o aroma, dá se nahradit trestí či aromatem. „Ale, stejně jako u másla, rum nic nenahradí.“