Narodil se 30. září 1962 v Olomouci. Odmalička zpíval a byl pohybově nadaný. Maminka Pavla Vítka vzpomínala, že když byl malý, napodoboval Karla Gotta. Tento trénink pak zúročil ve čtrnácti letech, když skončil na druhém místě v olomouckém kole soutěže Hledáme mladé talenty.

„První veřejné vystoupení jsem absolvoval jako šestnáctiletý mladík v rodné Olomouci s místní kapelou. Zpíval jsem od osmi hodin do půl třetí do rána a vydělal jsem si celých 120 korun československých,“ zavzpomínal Vítek na své začátky, kdy zpíval po tancovačkách.

Zrodil se idol

Talentovaného zpěváka ale v té době lákalo hlavně herectví. Byl přijat na DAMU, kde s ním v ročníku studovali třeba Eva Holubová, Ivana Chýlková, Vilma Cibulková, Veronika Žilková nebo Karel Roden. Jeho tehdejší profesor Jan Přeučil Vítka označil za „štiku ročníku“. Šel si za svým snem a byl vidět. Zahrál si například v televizních filmech Ustláno na čekankách (1985) a Černá země (1985).

Tenkrát také dostal angažmá v Hudebním divadle Karlín a zároveň nabídku zpívat se skupinou GBS Jaromíra Boháče, kterou přijal. Hvězdou GBS byla sice Yvetta Blanarovičová, s níž zpočátku mladý talent zpíval duety, pak se ovšem role obrátily a hvězdou se stal Vítek. Zrodil se nový idol fanynek.

S GBS v roce 1986 nazpíval svůj první obrovský hit Má svůj den, na který navázal albem Vůně tvý kůže. Tak začala jeho kariéra v pop music. Vítek vždycky dbal na image, konkrétně se zhlédl v novoromantické módě, s níž v té době měly úspěch například Duran Duran. Byl téměř denně v televizi a na jeho plakáty se stály fronty.

close Pavel Vítek na sklonku 80. let. info Zdroj: se svolením ČT zoom_in Pavel Vítek na sklonku 80. let.

Učitelka Pilarová

Pro fanoušky popu bylo možná trochu překvapením, když jejich idol v roce 1989 vystoupil v pořadu Eva Pilarová a hosté a po boku zmíněné zpěvačky začal zpívat swing. Ukázalo se, že Pilarová ho už nějakou dobu učí zpívat. Spekulovalo se i o jeho vztahu se swingovou legendou.

V osmdesátých letech se zpěvák poprvé potkal se svým současným partnerem Janisem Sidovským, který byl mistrem republiky v moderním tanci. Bylo veřejným tajemstvím, že Sidovský s Vítkem jsou v soukromí partneři. To také začalo vadit členům GBS, která dala svému zpěvákovi na vybranou – buď vztah s Janisem, nebo kapela. Vítek si vybral Janise a z GBS odešel.

Zatímco kapela GBS se brzy po Vítkově odchodu rozpadla, on sám přišel s dalším hitem Mám rád vůni tvý kůže (1992), který si celý napsal sám.

close S partnerem Janisem Sidovským na 15. výročí Divadla Kalich. info Zdroj: Deník/Tilen Vajt zoom_in S partnerem Janisem Sidovským na 15. výročí Divadla Kalich.

Hvězda muzikálů

Od devadesátých let Vítek účinkoval v činoherních i muzikálových inscenacích v Praze a dnes je jedním z nejobsazovanějších umělců v muzikálech. Zahrál si i v legendárním Draculovi, který měl premiéru v roce 1995 a vidělo jej přes milion diváků.

Zpíval duety s operní divou Evou Urbanovou, získal ocenění na mezinárodních festivalech v Německu a Maďarsku, v roce 2007 vystoupil jako host Evy Pilarové v Rainbow Room v newyorském Rockefellerově centru a se stejnou zpěvačkou i v káhirské opeře.

Vytvořil role v inscenacích Bídníci, Miss Saigon, Pomáda, Mamma Mia!, Noc na Karlštejně, Tři mušketýři, Angelika, Rebelové, Postřižiny, Cikáni jdou do nebe nebo Světáci. Za svůj výkon v muzikálu Ples upírů byl nominován na divadelní Cenu Thálie za rok 2017.

S tenory do New Yorku

V roce 2017 se Vítek stal moderátorem pořadu Tady to znám, vysílaného Českým rozhlasem Region. V tomtéž roce producent Janis Sidovský založil hudební formaci 4 Tenoři, jejímž se stal zpěvák členem. Vokální uskupení od té doby vydalo dvě alba, která získala zlaté a platinové desky Supraphonu.

V rámci příprav na Rok české hudby 2024 se skupina 4 Tenoři připravuje na vystoupení v proslulé Carnegie Hall. 23. května 2024 americkému publiku zazpívají nejslavnější melodie z filmů a muzikálů. „V New Yorku jsem před lety vystoupil s Evou Pilarovou v Rainbow Room v Rockefellerově centru. Dodnes na tu atmosféru vzpomínám a je pro mě velká čest, že zazpívám také v Carnegie Hall, o čemž se mi ani nesnilo,“ řekl Vítek k očekávanému koncertu.

Hráli jste kličkovanou? Toto jsou příběhy zpěváků z 80. letTaké jste zpívali, že chcete žít non stop s Michalem Davidem, nebo jste hráli kličkovanou spolu s Daliborem Jandou? Vzpomínáte na hity Ivety Bartošové, Michala Penka, Mariky Gombitové, Sagvana Tofiho, Pavla Vítka, Věry Martinové, Stanislava Hložka, Petra Kotvalda a dalších hvězd československé populární hudby?



Potom je nový seriál Deníku Zpívali v osmdesátkách určen přímo pro vás. Od 2. srpna bude v Deníku každou středu vycházet seriál, ve kterém se dozvíte, jak skončili zpěváci a zpěvačky, kteří nás provázeli osmdesátými léty minulého století. Dočtete se v něm, jak prožívali dobu největší slávy i co dělají dnes. Připomeneme vám i jejich nejslavnější písně, které nás provázely hitparádami pozdního socialismu a často i brzkého kapitalismu.



V době diska a depešáků, kdy hudbu ovládly syntezátory a převzaté písničky, často zazářily hvězdy, které si už dnes nikdo nepamatuje, ale spousta jiných tvoří a zpívá dodnes. Podíváme se i na jejich začátky a soukromý život, který s popularitou mnohdy dostal na frak. Žijící zpěváci a zpěvačky připojí i své vzpomínky na pro ně zlaté osmdesátky.



Reportéři Deníku se zaměřili i na fotky z jejich kariéry nebo zajímavosti, jako je typický znak daného interpreta, největší zklamání, skandál či propadák, který zažil, jeho citát, největší hit nebo nejsledovanější video na YouTube. A dozvíte se i to, co jste o něm možná nevěděli. Na webu Deníku bude fotografií a videí (včetně nejslavnějších videoklipů) mnohem více.



Všechno odstartoval Michal David, následovali Stanislav Hložek s Petrem KotvaldemDalibor JandaIveta BartošováMichal PenkSagvan Tofi, Marika Gombitová a Peter Nagy. Postupně se pak přidají další hvězdy naší pop music. Příběhy českých a slovenských zpěváků a zpěvaček najdete na www.denik.cz/osmdesatky.

Deset největších hitů

Má svůj den (1986)

| Video: Youtube

Víš, jak se mi líbíš (1987)

| Video: Youtube

Víc už nic (1989)

| Video: Youtube

To není moc fér (1990)

| Video: Youtube

Mám rád vůni tvý kůže (1992)

| Video: Youtube

Po stopách tvých (1992)

| Video: Youtube

Bez tebe ztrácím tvář (1993)

| Video: Youtube

Zahrada přání (1994)

| Video: Youtube

Asi do věží (1997)

| Video: Youtube

Mně sílu dáš (2019), 4 Tenoři

| Video: Youtube

Typický znak
Na začátku kariéry byla typickým znakem Pavla Vítka hříva tmavých kudrnatých vlasů. Kromě pohybového nadání zpěvák také rád dával na odiv stylové kostýmy. Výrazné byly například ty ovlivněné novoromantismem.



Největší šlágr
„Mám rád vůni tvý kůže, hřej, když můžeš mě hřát. Dám svý tělo na oltář, já nechci mít svatozář…“ To jsou slova hitu Mám rád vůni tvý kůže z roku 1992, ke kterému si hudbu i text napsal Vítek sám. Album patřilo k 20 nejprodávanějším nahrávkám roku 1993.



Nejsledovanější video na YouTube
Skoro 2,8 milionu zhlédnutí má videoklip Mně sílu dáš, který Vítek nazpíval se 4 Tenory. Natáčelo se v Tunisku v režii Václava Noida Bárty. Původně jde o píseň You Raise Me Up skupiny Secret Garden, ke které napsal český text Eduard Krečmar. 



Vysněný partner
1. července 2006 začal v České republice platit zákon o registrovaném partnerství. Dva dny poté do něj po devatenáctiletém vztahu na hradě Karlštejn vstoupili také Pavel Vítek a Janis Sidovský.



Citát
„Tak se zdá, že to vyšlo, že jsem ten svůj svět nakonec našel. Vlastně jsem ho našel jen kousek. Člověk asi musí opravdu chtít a nevzdávat se. A když to vyjde, musí hledat pořád dál pěkně kousek po kousku.“



Co možná nevíte
Pavel Vítek je nadšeným zahradníkem a vyhlášeným pěstitelem rajčat. Na své zahradě na Karlštejně jich vypěstoval stovky kilogramů. Rajská jablíčka také zavařuje a vyrábí z nich i domácí kečup.