Nedaleko od Záhřebu leží město Zaprešić. Původně malé městečko se povážlivě rozrostlo, když se rozšiřovalo chorvatské hlavní město. V centru má výškové budovy i obchodní domy. Jinak ale na první pohled není zjevný důvod, aby toto pětadvacetitisícové sídlo znal jménem každý Chorvat.

Přesto tak tomu je. Zaprešić se totiž stal kolébkou hudebně-sportovního fenoménu. Právě zde začala svou kariéru skupina Zaprešić Boys, která svými chytlavými fanouškovskými písněmi doprovází utkání v Chorvaty snad nejmilovanějším sportu - fotbalu

Herci při natáčení seriálu Na vlnách Jadranu
Nebyl to jen Vinnetou. V Chorvatsku se točily i seriály Hra o trůny a Boj o moc

Fotbalové hymny původně členové kapely skládali jako věrní fanoušci týmu Dinamo Záhřeb. V roce 2006 poprvé nazpívali hymnu pro chorvatský národní tým pro tehdejší mistrovství světa a dnes už si bez jejich písní Chorvati fotbal neumí představit.

Zdroj: Youtube

Chorál Igraj moja Hrvatska z roku 2018 pak nasbíral na YouTube desítky milionů zhlédnutí a Zaprešić Boys se proslavili i za hranicemi vlasti. „Tato hymna byla na mistrovství světa 2018 od počátku velkým hitem a jak Chorvatsko v soutěži postupovalo, ještě nabrala na síle,“ zmiňuje web Croatia Week, který na seznam top 5 nejúspěšnějších chorvatských fotbalových hymen řadí až čtyři kousky právě od uskupení ze Zaprešiće.

Národní hrdost

Fenomén Zaprešić Boys se zrodil přibližně před 30 lety. Členové budoucí skupiny se tehdy začali se železnou pravidelností objevovat na tribunách při zápasech milovaného Dinama. Jejich dlouholeté fanouškovské zkušenosti pak jednoho dne v roce 2005 vyústily v návštěvu nahrávacího studia, kde nazpívali fanouškovskou píseň.

„Vše začalo spoluprací s hudební skupinou Connect a skladbou věnovanou Dinamu - Boja mojih vena. Příběh pak pokračoval nahráváním s hiphoperem Neredou a skladbou Srdce vatreno,“ přibližuje chorvatský Jutarnji list

Zdroj: Youtube

Právě Srdce vatreno byla první hymnou skupiny pro chorvatský národní tým. Skladba Chorvaty postavila na nohy a kariéra Zaprešić Boys se rozjela naplno. „Texty oblíbených refrénů má na svědomí člen skupiny Marko Novosel,“ doplňuje Jutarnji list.

Přední český gurmet Pavel Maurer doporučuje chobotnici na chorvatský způsob.
Chutě Chorvatska objevují gurmeti. Maurer doporučil chobotnici

Jak doplňuje web Croatia Week, silným tématem v skladbách Zaprešić Boys je kromě fotbalového fanouškovství vlastenectví a národní hrdost. Důvod, jak se ze skupiny fotbalových fanoušků mohlo stát domácími doslova uctívané hudební uskupení, je tak nasnadě - Zaprešić Boys v sobě kombinují to, co je pro Chorvaty emocionálně nesmírně silné - nacionalismus a lásku k fotbalu.

Nejslavnější skladby uskupení Zaprešić Boys 

- Srdce vatreno ft. Nered - fotbalová hymna pro mistrovství světa 2006
- Samo je jedno ft. Connect - fotbalová hymna pro EURO 2008
- Neopisivo - fotbalová hymna pro mistrovství světa 2014
- Igraj moja Hrvatska - fotbalová hymna pro mistrovství světa 2018
- Moj Vukovar - 2020

Zdroj: chorvatská Wikipedie

Oslavy bez Zaprešić Boys? Ani omylem

S rostoucí popularitou se skupina odklonila od čistě fotbalových hymen. Třeba v roce 2009 složila píseň věnovanou lásce k Záhřebu. „Tuto píseň uskupení věnovalo hlavnímu městu k oslavám jeho založení,“ připomíná dobový článek novin Jutarnji list.

Brzy se Zaprešić Boys stali takovým fenoménem, že se bez něj neobešly nejen radostné oslavy fotbalových úspěchů na chorvatských náměstích. Třeba v roce 2018 hráli na vyřazování absolventů Policejní akademie Josipa Joviće za účasti chorvatského policejního prezidenta. Jak přibližuje Jutarnji list, do areálu se nechali uvést velmi originálně - jako ‚zatčené‘ je totiž eskortovali zakuklenci. 

Chorvatská zmrzlina vyniká chutí, kvalitním složením i velkými porcemi
Chorvatská zmrzlina je pojmem. Levnější najdete dál od pláže

V roce 2020 pak svou pro tuto příležitost speciálně složenou skladbou Moj Vukovar a hitem Neopisivo Zaprešić Boys doprovodili znovuotevření vodárenské věže ve Vukovaru. Tato událost měla pro Chorvaty silný emotivní podtext.

Vodárenská věž totiž v době chorvatské války za nezávislost v 90. letech dostala při obléhání města 600 zásahů a slouží tak jako připomínka krvavého konfliktu. „Jugoslávská armáda a srbské paramilitární skupiny město inzentivně ostřelovaly mezi srpnem a listopadem 1991. Zničeno bylo 85 procent budov ve městě,“ dodává web Balkan Insight

Zdroj: Youtube

Znovuotevření se sice konalo za pandemie, takže se lidé museli spokojit s online přenosem, hlavním hřebem ale bylo právě vystoupení Zaprešić Boys, po němž chorvatská média nešetřila chválou. „Zaprešić Boys svým podáním písně Neopisivo dovedli atmosféru ceremoniálu k vrcholu a připomněli národní hrdost, která se naposledy rozhořela v roce 2018 při návratu chorvatského fotbalového týmu z mistrovství světa. Vystoupením ve Vukovaru vehnali slzy do očí,“ psal třeba server Dnevno

Mimochodem, sláva Zaprešić Boys už dávno překročila hranice Chorvatska a koncertují po celém světě. Například nyní skupinu čeká turné v Austrálii. Před nedávnem také už poněkolikáté vystoupili hoši ze Zaprešiće v České republice, přičemž zde mají dokonce fanklub.

Soutěžte s Deníkem.Soutěžte s Deníkem.Zdroj: Deník